Výstava psů nemusí být jen poctivá soutěž, kde zaslouženě vyhraje ten nejlepší pes

Datum článku: 5. 9. 2017

Chystáte se svým psem na výstavu? Tak potom je dobré vědět, že tato akce nemusí být vždy jen příjemná a povznášející událost. Často zde proběhne víc negativních zážitků, než na jaké jste sebe i svého psa připravili. Určitě musíte počítat s rivalitou, ale i bezohledností nejen soutěžících, ale i přihlížející veřejnosti.

pes, výstava psů, chovatelství, soutěž

1. Bezohlednost

Nejblíže ke kruhu najdete vždy ty chovatele, kteří to možná přehánějí a chovatelství je u nich "až" na prvním místě. Být první, obsadit si místo a vidět pořádně na všechny ostatních je priorita. Bezohlednost se projevuje právě u těch, kteří při exteriérových soutěžích zaberou jediným stanem a židlemi 8 i více metrů délky. Zapálí si cigaretu a absolutně kašlou na to, že vedle nich někdo stojí, má dítě kočárek, či v kočárku naskládány čtyři čivavy. Bezohlednost v tomto směru občas nemá meze. Vždyť proč neoslabit konkurenci? Do bezohlednosti nepochybně patří i ignorace výkalů, močení vlastního psa a neodklizení tam, kde to stojí přímo v cestě frekventované chůzi. Výkaly jsou pak brzy všude možně a aroma také.

2. Sprej

Už pokyny k soutěži obsahují informace o zákazu chemických úprav. Dorazíte na místo a občas se nemůžete nadechnout vzhldem k oblakům sprejů. Wella, Schwarzkopf, Syoss, gely, tužidla, a různé pudry. Pudry naleznete na množství stolů menších i větších plemen s vypadávající krátkou srstí. U pudlů, různých dlouhosrstých plemenech, bišonků a kolií se sprejuje jedna radost. Organizátoři to zakazují, vy to neuděláte, ale konkurenti to udělají. Pyšní se pejskem s extrémně krásnou hustou křivou a všechno je to přitom jen ve správném spreji a technice. Pravidla nepravidla, neexistuje žádný postih, žádná kontrola. Zejména na českých výstavách v Praze a Brně si můžete všimnout, v jak šílené míře probíhá sprejování. V uzavřených halách je následně nedýchatelný vzduch, a když tam postavíte své zmoklé kuře se skleslou srstí ... 

3. Zkracování cesty

Zkracovači cesty jsou "úžasní" v tom, že když potřebují projít, střihnou si to mezi židlemi. Sem tam něco shodí ze židlí a provizorně řešených polic a jakoby to nestačilo, ještě vám sem tam zastaví se zadnicí před vámi a pak se otočí a vyfotí si vaši tvář i s vaším psem. Aha, vlastně na fotografování je třeba se obrnit. Na výstavy totiž přicházejí i běžní diváci, a protože jsou fascinováni veškerým tím dějem, tasí mobily s fotoaparáty. Ale tomu se můžete vyhnout pořádnou grimasou a pomalu vyřčeným "no photo"!

4. Porotci

Při posuzování psů je klíčový osobní názor rozhodčího. Chovatelé sledují, kdo rozhoduje, zjišťují jaké má vlastnosti, co má rád a také podle toho se přihlašují nebo nehlásí. Jsou totiž tací, kteří vašeho psa vychvalují pro výbornou stavbu těla a zkritizují zuby a následně druhý den jiný porotce vychválí zuby a zkritizuje plochý hrudník. Chovatele zlobí, když vyhrává evidentně horší pes, ale ještě horší je ve spojitosti s posuzovateli ležérnost a neobjektivita. Například, když se ve skutečnosti porotce na psa podíval asi 3x, protože se rozhlížel, kde je právě jeho přítel s kávou. Nahrávka tohoto posudku po letech rozesměje. Nakonec to rozhodčí zahraje do autu tím tím, že ani netušíte, zda se pes líbil nebo ne a necháváte se překvapit tím, co najdete v papírech. O výstavách budete pochybovat, když na osobní kůži zažijete podivné chování porotcovské komise. Předvolají přípravu všechny CAJC (CAJC - čekatelství Českého junior šampióna se uděluje psům a fenám jednotlivě ve třídě mladých), přijdete, čekáte a na řadu nepřijdou CAJC ale náhle další v pořadí. Když se ptáte, proč se přeskočili CAJC, zjistíte, že už proběhly před pár minutami. Údajně byl na scéně jediný pes. Čekající kamera nic nenahrála, žádní CAJC nastoupení, ale porotce s posuzovatelem zapsali boje a ocenili psa, který ani na scéně nebyl. Prý jsme přišli pozdě, ale ve skutečnosti CAJC souboj o boje ani neproběhl.

5. Prostor

Natlačit co nejvíce na co nejmenší prostor je záležitostí výstav ve výstavištích. Ne vždy se využívá celá plocha výstaviště a tak se kruhy a vystavovatelé tisknou, běžní návštěvníci mezi nimi, čímž prostorové řešení je často nešťastné. Vystavovatelé jsou nejednou rozložení mimo svůj  "okruh" a komplikovaně sledují, kdy kdo jde. Asistenti rozhodčího přicházejí na jediné místo, kde vyvolávají čísla. Slyší je však prvních deset a dále už každý slyší to, co chce, nebo vůbec. Ti vzadu neslyší nic a jsou tak i několik hodin ve stresu, jestli náhodou někdo nebude volat jejich číslo. Zárukou není ani (ne) posloupnost čísel. Když se k tomu připočte i neschopnost získat papíry, čísla, či hodnocení na některých výstavách, protože rozhodčí s asistenty je uprostřed, kam se nesmí chodit ani křičet, někdy je možné opravdu vidět ten pravý chaos a nejistotu.

Autor: Lenka Kostková