Pejsek, kterého si přivedete bude zpočátku zmatený, a není se čemu divit. Nové prostředí, noví lidé, od kterých neví, co může očekávat přinášejí trošku stresu a obav na obou stranách. To se však velmi rychle vytratí, když si se psem vytvoříte jasnou strukturu a organizaci. Ještě před příchodem pejska do nového domova byste měli určit místo, kde bude trávit nejvíce času. Z důvodu snadného čištění je vhodné zvolit kuchyni, či halu, kde máte dlažbu. V této místnosti by měl mít svůj pelíšek, hračky a pokud máte štěně na začátek i kus látky s matčiným pachem. Kvůli stresu ze změny bydliště může zapomenout na chvíli na naučené návyky, může být dezorientovaný, proto bude potřebovat z vaší strany pomoc.
Nejhorší, co můžete udělat na začátku nového života se zvířecím členem rodiny je, zavolat všechny členy rodiny a známé, aby se na novou "hračku" podívali. Stěhování do nového prostředí je stresující i pro zvířata, pejsek potřebuje čas a klid, aby si zvykl. Minimalizujte všechny rušivé momenty. Pokud máte dítě či děti, pusťte je ke zvířátku až tehdy, když jste si jisti, že mu neublíží a nevystresují ho, byť třeba jen přehnanou náklonností.
Místo, kde bude trávit první týdny života zajistěte. Myslete na to, že může kousat kabely, nábytek, koberečky, strhnout ubrus, rozdrápat polstrované dveře, kožený či koženkový nábytek. Rovněž může v místnosti vykonat potřebu. V místnosti by neměly být žádné dostupné chemikálie, léky a jedovaté rostliny. Pomoci si můžete i instalací dětských zábran. Nezapomínejte na to, že první dny jsou důležité, proto byste s ním měli trávili dostatek času. Hodně času je třeba strávit i venku, aby si zvykl na nové prostředí, kde bude vykonávat potřebu.
Nemusíte chodit k super trenérovi, základní příkazy zvládnete hravě i sami. Vyplatí se, učit pejska co nejdříve. Vytvořte si seznam povelů, které budou používat všichni, celá rodina. Tak dáte vlastně svému psovi návod na to, jak se má chovat a co od něho vyžadujete, což bude i vděčně plnit. Nezapomeňte se majitele předem zeptat na krmivo, na které je zvyklý. Během prvního týdne byste ho neměli měnit. Pokud chcete přejít na jiné, po týdnu mu dejte polovinu misky nového a polovinu starého a postupně staré odebírejte.
Pokud byl pejsek před předáním vyšetřen u veterináře a máte o tom potvrzení, není třeba jít hned k veterináři, v opačném případě však návštěvu lékaře neodkládejte. Založí pejskovi kartu, prohlédne ho, poučí vás o tom, kdy a jaké očkování by měl absolvovat, kdy ho odčervit a na co dávat pozor. Vyberte si ambulanci, kterou máte blízko domu, abyste neměli problém k veterináři zajít. Rozhodněte se, zda dáte psa očipovat a nezapomeňte na to, že pejska musíte nahlásit i na městský či místní obecní úřad, kde budete platit daň za psa.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.