Paradentóza u koček - příznaky, prevence a léčba

Datum článku: 17. 8. 2017

Nejen lidé trpí paradentózou. Tento problém, který se týká zubů, postihuje i kočky a psi. Navíc, problém není ani u těchto zvířat ojedinělý. Prevence spočívá stejně jako u lidí v čištění zubů a preventivních prohlídkách.

kočky, paradentóza, zvíře, chovatelství

Rizikové faktory

Doslova každá kočka, bez rozdílu věku, pohlaví i plemene je ohrožená. Existují jisté rizikové faktory u nichž je bezpečně prokázán vliv na vznik paradentózy, ale i v případě, že kočička není vystavena žádnému z těchto faktorů, může se u ní onemocnění objevit. Existují průzkumy, které hovoří o tom, že tři čtvrtiny koček ve věku nad 2 roky trpí na toto onemocnění v různých stádiích vývoje. Výzkumy dále dokazují, že kočka je na tom s výskytem paradentózy stejně jako pes, takže se tyto problémy dotýkají širšího počtu domácích zvířat.

Příznaky

Je to v podstatě stejný problém jako v případě člověka a tudíž je na začátku zubní kámen, který se vytvoří ze zubního plaku. Povlak je vlastně směsí zbytků potravy, bakterií a slin. Tato směs v případě, že není odstraněna, začíná během tří až pěti dnů mineralizovat a tím narušovat dáseň, která začne reagovat zánětem. Postupně se zub odděluje od dásně, což je pro kočku velmi bolestivé, často už nevratné poškození.

Jak paradentóza postupuje?

Jako první je zde hnisavý výtok (hnis) v okolí zubu. Následuje zápach z úst, který se náhle objeví v době, kdy je ještě možný návrat do původního stavu. Při bližším domácím vyšetření můžeme objevit například krvácení dásní a zvýšenou citlivost v okolí ústní dutiny. V pokročilém stadiu dochází až ke ztrátě zubů, nebo k jejich postupnému uvolňování. To vede ke ztrátě chuti k jídlu a následně ke ztrátě hmotnosti a problémům s trávením. Ničím výjimečným není ani nadměrná produkce slin a v konečném stadiu se dokonce dostavuje apatie, či deprese.

Léčba

V případě, že se onemocnění zjistí včas, tak je možná léčba do původního stavu, kdy v podstatě nezůstanou žádné trvalé následky patrné na chrupu. Stále je však vysoké procento případů, kde onemocnění bez povšimnutí dospěje až do stádia, kdy je nutná extrakce zubu, případně zub sám vypadne. Těchto případů bohužel není málo, a proto se obrovský důraz klade na prevenci a pravidelné veterinární prohlídky, kde by dobrý veterinář určitě neměl vynechat ani prohlídku ústní dutiny.

Prevence

Prevence spočívá v čištění chrupu vhodnými dentálními pamlsky, ale hlavně v používání kartáčku a zubní pasty pro kočky. Tato péče o kočky, které chováte v bytě, se rozhodně vyplatí a ušetří vám spoustu peněz za návštěvy veterinárních ambulancí.

Autor: Martina Dvořáková