Také on pochází z jižní Ameriky, konkrétněji z Chile, kde žije ve skupinách někdy až po 100 kusech a ve volné přírodě obvykle naběhá i 100 km denně. V přírodě se dožívá kolem 2 let, protože má mnoho nepřátel, avšak v zajetí se dožívá přibližně 5 až 8 let. Dorůstá délky až 15 cm. Pro jeho chov je téměř nezbytné, zajistit mu dostatečný pohyb i společnost. Pokud to má, tak je to velmi milé a společenské zvíře.
Osmák degu nekouše, proto je vhodný i pro děti. V noci neruší a tak se stává velmi příjemným mazlíčkem. Je aktivní převážně ráno a v podvečer. Je to tiché a velmi čistotné zvíře, bez typického zápachu hlodavců. Samozřejmě, také si značkuje své teritorium močí a přestože není jeho zápach až tak pronikavý, je ho cítit.
Klec čistíme maximálně jednou za týden, přitom však nečistíme podestýlku a patra najednou, abychom mu nezpůsobovali stres, když po výměně necítí svůj pach!
Osmák je společenské zvíře, proto je vhodné ho chovat alespoň v páru, pokud se cítí sám, může se stát agresivním nebo neurotickým. S ostatními se domlouvá typickým pískáním a štěbetání.
Když si osmáka degu přineseme domů, potřebuje určitý čas na adaptaci. Zajimavé je, že jak na něj zapůsobíte na začátku, tak se bude k nám chovat po celou dobu (i když i zde existují výjimky, ale ty jsou spíše raritou). Dokud si nevezme od nás z ruky žrádlo, nesmíte ho brát na ruku, sám si reguluje, kdy vám začne důvěřovat.
Velmi důležité je, abychom věděli, že nikdy nesmíme osmáky chytat ani zvedat za ocas! Mohl by jim odpadnout, a tak bychom mu způsobili vážné problémy při koordinaci s rovnováhou.
Degu potřebuje velkou klec, její minimální velikost by měla být 60cm x 45cm x 60 cm, ale čím větší, tím lepší. Osmáci rádi běhají, čili nezbytně potřebují několik úrovní respektive pater ve své kleci. Kolotoč, alespoň 24cm, hnízdo / domek, misku na jídlo a napáječku na vodu, to je ten nejnutnější základ. Klec by neměla být z plastu, protože osmák je dost aktivní hlodavec, může ji prokousat. Vhodným materiálem je kov nebo sklo. Poličky a spodek nesmí být mřížkový, abys si neublížili, protože by si mohli zachytit nožičku a mít potom dlouhodobým problémem. Hnízdo potřebují pro pocit bezpečí, nejlepší je dřevěná krabice 15cm x 20cm x 15cm s rovnou střechou, která jim bude sloužit i jako rozhledna. Dovnitř stačí dát neparfémované ubrousky či papírové utěrky, ale v rámci recyklace poslouží i papír. Kolotoč, různé prolézačky i lano jsou vděčným vybavením.
Osmáky nekoupeme ve vodě, ale alespoň jednou, dvakrát za týden jim dáme na půlhodinky nádobu s pískem ke koupání. Písek koupíte ve většině zverimexů jako písek pro činčily nebo písek na koupání.
Základem jídelníčku osmáků je voda a seno, k tomu by měli mít přístup stále. Denně jim dáváme hrst granulí pro činčily nebo pro králíky. Osmáci mají skony k cukrovce, takže je třeba dávat pozor, abychom jejich stravu přizpůsobili tzv. dia dietě, proto dáváme pozor na karbohydráty. Milují syrovou zeleninu, přestože si ji někdy nechají den oschnout. Chutnají jim i oříšky, zde ale pozor na zbytečné tuky, proto by to měla být spíše výjimka, než pravidelná složka stravy.
Degu potřebuje kousat aby se mu obrušovaly neustále rostoucí zuby! Pokud by mu zuby přerostly, zemřel by hladem. Velmi má rád dřívka, větvičky a dokonce kůra stromů je pro něj zdrojem potřebných látek.
Degu se dorozumívá pískáním. Zajimavé je, že degu se rychle naučí na člověka, který se o něj stará a rozpozná jeho hlas, někdy dokáže reagovat na své jméno. Při častém zaslechnutí nějaké melodie se ji některý degu naučí dokonce pískat. Ale to je už na chovateli a jeho trpělivosti s učením tohoto malého hlodavce.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.