Zjeví se znenadání i tam, kde opravdu není co k "zakousnutí". V zimě jejich výskyt většinou utichne, ale někdy v bytě zdomácní. Zejména, pokud se mezitím objeví dobrý zdroj jejich potravy. Mísy s ovocem jsou v čase Vánoc na každém stole. V oblibě mají také víno, pivo a sladké nápoje. Skvělým prostředím na jejich života a množení je také domácí vermikompostér. Opravdu, mušky jsou u bytového kompostování obrovským problémem.
1. Nenechávejte na stole rozkrojené a přezrálé ovoce, nedopité nápoje a použité nádobí.
2. Ovoce přikryjte síťkou. Ta zabrání přístupu mušek k potravě a zároveň dovolí ovoci "dýchat".
3. Nastražte jim past z sklenice, nástrahy a fólie, která je postupně pochytá. Do nádoby dejte lákavou návnadu, překryjte ji fólií. Do fólie udělejte malé dírky. Mušky přes ně vejdou dovnitř, ven však pouze výjimečně.
4. K místu jejich výskytu rozmístěte lepové pásy. Koupíte je v hobbymarketech a zahrádkářských potřebách. Pravidelně je vyměňujte.
1. Rostliny přesaďte do nového substrátu. Sáhněte raději po dražších substrátech na pokojové rostliny. Levné zahradní substráty mohou obsahovat larvy mušek.
2. Starý, ale i nový substrát můžete prohřát v troubě, abyste zničili zárodky mušek. Rozprostřete ho na plech a nechte při 150 stupních péct 30 minut.
3. Ke květináčům umístěte lepové lapače.
4. Aplikujte parazitické hlístice (Steinernema feltiae). Do substrátu je dostanete zálivkou. Parazitické hlístice aplikujte podle návodu a přesně ten druh, který je na daného škůdce určený.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.