Přítomnost kun zjistíte víceméně podle poznávacích znaků. Prozrazuje je hluk v prostorách, kam se stahují, poškozené kabely a izolační materiály, otisky pětiprstých tlapek na sněhu, škody v holubníku, někdy i v kurníku či v králíkárně.
V našich podmínkách žijí dva druhy kun. Kuna skalní (Martes Foin) se navzdory svému pojmenování se častěji zdržuje v blízkosti lidských obydlí, kde nachází vhodné úkryty a zdroj obživy. Obyvatele domů či chat může vyrušovat hlučnějším chováním, dokáže však způsobit i menší či větší škody na zařízení a domácích zvířatech. Citliví na přítomnost této šelmy jsou zejména chovatelé hrabavé drůbeže, holubů a králíků. Kuna lesní (Martes martes) pobývá především v lesních revírech, kde se mimo jiné živí i vybíráním ptačích hnízd a lovem veverek. Do blízkosti člověka se dostává jen příležitostně.
Kuny patří mezi loveckou zvěř. Pokud vám v domě či na chalupě způsobují potíže, je potřebné se obrátit na místní myslivecké sdružení, které vám určitě pomůže problém vyřešit. Jinak lov kun podléhá přísné legislativě, proto by se odchyt nebo usmrcení "nemyslivcem" mohl posuzovat jako trestný čin pytláctví. Na internetu koluje spousta zaručených rad, jak se kun legálně zbavit, ale ne všechny fungují.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.