Pokud není venku malý ježek na slunci přes den, nebo není viditelně zraněn, není třeba ho zachraňovat. Pokud jim chcete pomoci vykrmit se, stačí jim čistá voda a kočičí granulky nebo kapsičky. Nic víc. Určitě nepotřebuje žádné piškoty, které by jim mohly zničit zuby, ani moučné červy, protože způsobují měknutí kostí, ani jim není třeba vykopávat žížaly nebo dávat ořechy, zaseknou se jim v tlamě a mohou na to zemřít. Ani mléko, i to je zabije!! Ježek je zákonem chráněný živočich, není dovoleno si ho jen tak vzít domů. Při pálení kupy dřeva a listí vždy před zapálením zkontrolujte, jestli v nich není ježek. Ten tam totiž často přespává. A je to velmi užitečné a vzácné zvířátko.
Pokud je ježek zraněn, leží, nehýbe se, evidentně je na tom špatně, zavolete do záchranné stanice nebo ho tam odvezte. Nenechte ho někde ležet a trápit se do dalšího dne, že snad bude lépe, nebude .. pokud je noc a nikam se nedovoláte, vezměte ho do kartonové krabice, do tepla! Zvířátko, které má problém se velmi rychle podchladí. Krabici vystelte novinami nebo senem či papírovými kapesníčky .. Dejte mu misku s vodou a volejte hned ráno.
Záchranou volně žijících zvířat se zabývají stanice pro handicapované živočichy, které jsou začleněny do Národní sítě záchranných stanic, koordinované Českým svazem ochránců přírody. Stanice pokrývají svou působností celé území ČR a ročně jimi projde víc jak deset tisíc potřebných živočichů. Nejčastěji jsou přijímána zvířata poraněná dopravou, popálená elektrickým proudem, poraněná nárazem na skleněnou plochu či postřelená. Asi 50 % se každoročně podaří vrátit zpět do přírody.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.