Čím krmit suchozemskou želvu? Nabírejte jí jitrocel, pampelišku nebo hluchavku!

Datum článku: 18. 8. 2017

Mýtů o krmení suchozemských žel je mnoho. A většinou jsou pro tyto želvy nebezpečné. Suchozemské želvy nekonzumují ani maso, ani vejce. Jejich strava jsou některé bylinky, čínské zelí a granule ze zverimexu.

želvy, želva, suchozemská želva, chovatelství

Maso suchozemské želvy nestráví

Možně jste se i vy setkali s názorem, že například vařené nesolené kuřecí maso je vhodné jako doplněk stravy podávat i suchozemským želvám. Podobných omylů, které se tradují již dlouho je však více. Maso, ať už syrové nebo vařené je pro suchozemské želvy určitě nevhodná strava. Pokud se nad tím logicky zamyslíte, tak musíte uznat, že želva se po pohybuje zemi tak pomalu, že ani v divoké přírodě nemá šanci nic živého ulovit. Proto je dobré se i při jejich chovu v zajetí tohoto "doplňku" vyvarovat. Maso není potrava, kterou by želva dokázala bez problémů strávit. Naopak, pokud jí ho podáváme příliš často, tak jí můžeme způsobit vážné zdravotní problémy.

Vařená vajíčka na krunýř

Kolují mýty o tom, že želva by měla dostávat jednou za čas vařená vajíčka na podporu růstu krunýře. Je to nesmysl a vajíčka, stejně jako maso nespadají do jejího jídelníčku. Navíc pro svůj obsah cholesterolu, lze želvě vytvářet nebezpečný podkožní tuk, který samozřejmě přes krunýř není viditelný. Ale je o to nebezpečnější.

Zavařené ovoce v zimě

Některá literatura dokonce doporučuje během zimy použít jako stravu i zavařené ovoce a zeleninu. S tím se však rozhodně nedá souhlasit. Množství cukru, přidaných konzervačních látek a samozřejmě i dochucovadel není pro želvu určitě ta správná strava. Naopak, čínské zelí je k dostání po celý rok, takže nemusíme po zavařeninách sahat.

Vitaminové doplňky s obsahem D3

Skvělý reklamní tah, který přiměje chovatele ke koupi vitamínů, které želva potřebuje pro správnou stavbu svého krunýře. Nicméně vězte, že želva si tento vitamín dokáže vytvořit sama. Potřebuje k tomu pouze přírodní slunce a kvalitní UV lampu, která by měla být samozřejmostí.

Čím krmit suchozemskou želvu?

Čím tedy krmit? Zřejmě majitelům suchozemských želv nezbývá, jak se vybrat ven do přírody, co nejdále od silnic a zdrojů znečištění a natrhat jitrocel, pampelišku a množství jiné chutné a hlavně přirozené potravy, pro kterou by každá správná želva i plot podlezla!

Autor: Lenka Kostková