Zuby moudrosti - co nás čeká?

Datum článku: 29. 11. 2010

Někdo ani neví, že je má, jiného umí pěkně potrápit. Jsou to vlastně třetí stoličky, které vyrůstají jako poslední v pořadí. Nejčastěji se hlásí mezi 18. a 20. rokem. Mohou se samozřejmě proříznout i dříve nebo mnohem později, nejpodstatnější je, aby se na svět dostaly snadno a bez komplikací. Zuby moudrosti mají velmi často atypické tvary i kořeny, a tak se stává, že se prostě nevejdou tam, kam by se měly a tlačí do všeho okolo. Způsobují tak nemalé problémy - infekce, záněty a hnisání.

 

Utrpení po dávkách

Nejhorší je, když se zub moudrosti prořezává i několik let, ohlašuje se v pravidelných intervalech a ty si pořádně "užíváme". Ničím výjimečným nejsou teploty, záněty mandlí, bolesti ucha či krku. Ten nejhorší zánět nás může i umlčet - způsobí to, že se nám nedají otevírat ústa a už vůbec nemůžeme artikulovat. Kvůli jednomu zubu nás bolí doslova celá hlava a jsme vyřazeni z normálního života. V takových případech nastupují antibiotika, která zánět zmírní. Problém s prořezáváním zubu moudrosti však neodstraní, na ten jsou jen dvě řešení: vytrhnout nebo podstoupit dekapsulaci, čili chirurgické uvolnění měkkých tkání kolem zubu, aby se tak uvolnil prostor na jeho růst - to v případě, že má dostatek místa.
 

Vytrhnout nebo ne?
 

Každý, kdo si prožil své peklo co i jen s jednou osmičkou, většinou se rozhodne dát si vytrhnout každou další, co se ozve. Raději chvilka bolesti než trápit se celé dny, týdny či měsíce. Zubaři však zastávají názor, že trhat by se mělo pouze v tom případě, pokud zub moudrosti nemá šanci proříznout se nebo pokud je nakloněn tak, že tlačí na zub před ním.

Osmičky určitě nejsou zbytečné či nadpočetné zuby. Sejdou se nám hlavně ve starším věku, když přijdeme o některé zuby a budeme si například chtít dát udělat můstek. Na druhé straně, pokud necháme osmičkám volný průběh a budou se prořezávat dlouhodobě, můžeme si vykoledovat chronické záněty, zvýšenou teplotu nebo zvětšení lymfatických uzlin. Na to někdy nezabírají ani léky.

Musí jít ven

Když už není jiné možnosti a zub moudrosti musí jít pryč, trhání probíhá jako u ostatních zubů, pomocí kleští vcelku.

Jsou však i výjimečné komplikované případy, kdy se zub rozřeže na několik částí a ty se pak jednotlivě vytrhávají ven. Zákrok se provádí v lokálním znecitlivění, kdy člověk necítí bolest, jen tlak a tah. Po asi dvou hodinách znecitlivění ustoupí a mohou se objevit bolesti nebo otoky, což je ale v takových případech běžné. Ránu bychom si neměli tisknout jazykem, neměli bychom si z ní vysávat krev ani ji příliš vyplachovat - to vše jen podporuje další krvácení.

První čtyři hodiny po vytržení nesmíme jíst, pak nastupuje jen tekutá nebo kašovitá strava. Na čerstvou ránu po trhání pomáhají chladné obklady, přikládání ledu nebo také odvar z heřmánku a výborný je i chlorhexidinový roztok Curasept. Obklady dokážou snížit teplotu, utlumit bolest, zmenšit otok i uklidnit zánět. Nedoporučuje se kouřit a pít alkohol, protože tabákový kouř narušuje a prodlužuje hojení rány a alkohol zase podporuje krvácení. Proti bolesti pomohou i volně prodejné léky. K zubaři třeba jít, pokud se vytvoří extrémní otok a pokud bolesti přetrvávají i po pěti dnech od zákroku.

Autor: Lenka Kostková