Ukazuje to studie francouzských vědců, podle níž mají ženy při sportovních aktivitách větší fyzickou odolnost než muži. Píše o tom italský deník La Repubblica. Kupodivu se ukázalo, že se muž více unaví než žena. Na rozdíl od toho, co se obecně říká, skutečným slabým pohlavím pokud jde o únavu nejsou ženy. Žena vydává energii lépe než muž. Ženské svaly a nervy jsou pak, jak jsou vystaveny delšímu fyzickému vypětí, "pevnější". Vědci z laboratoře fyziologie sportu lyonské univerzity ve Francii měřili stav svalů a nervů na nohou u 20 maratonských běžců, deseti žen a deset mužů, kteří běželi trasu 110 kilometrů. Vědci sledovali neuromuskulární systém před, během a po něm a jeho vliv na mozek, centrální nervový systém a na svalstvo nohou. Používali přitom systém nervové a svalové elektrostimulace na úrovni lebky a dolních končetin. Muži vykazovali celkově větší únavu a schopnost prodlužování napínacího svalu kolena se po běhu snížila o 38 procent, zatímco u žen o 29 procent. Reaktivita ohýbacích svalů se u mužů snížila o 23 procent, zatímco u žen jen o osm procent. Je zde tedy nemálo rozdílů.
O rozdílech mezi pohlavími při zvládání únavy při sportu se toho ví jen málo. Předpokládalo se, že rozdíly ve výkonu mužů a žen klesají v závislosti na tom, jak se zvyšuje zátěž. Ale velké překvapení pro vědce bylo, že ženy zvládají únavu lépe. Muži vykazují celkově větší únavu a také zotavení na úrovni lýtkových svalů a čtyřhlavého svalu stehenního je pomalejší. Tím se vysvětluje to, že ženy dosahují často lepší výkony na dlouhé vzdálenosti než muži.
Jak ukazuje výzkum prováděný na vzorku 400 žen, které v Evropě, Americe a Asii a Tichomoří majících pozici vysokého manažera, drtivá většina těchto žen sportovala: 94 procent žen uvedlo, že provozovalo sport, a 74 procent žen je přesvědčeno, že jim sport pomohl v jejich kariéře. Ukázal to výzkum nadnárodní společnosti realizovaný v souvislosti s olympijskými hrami v Rio de Janeiro. Vyšlo také najevo, že 64 procent žen připustilo, že mělo pocit, že spíše dosáhnou přijetí na vysokou pozici, když při pracovním pohovoru uvedou, že se věnovali sportu. Sport má významnou úlohu při vývoji a zlepšování schopnosti vést lidi, schopnosti včas realizovat projekty a schopnosti pracovat v týmu. Ženy v pozicích vyššího managementu také připustily, že za své vzory spíše považují atletky než političky nebo jiné celebrity. Pokud až dosud sport pomáhal mužům v kariéře, pak tento výzkum ukázal, že může urychlit profesionální růst a postup na vedoucí pozice ve firmě i u žen. A to by mohlo být velkým přínosem pro rozvoj ekonomiky státu.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.