Rakovina děložního čípku je v raném stadiu úspěšně léčitelná, nezanedbávejte prevenci!

Datum článku: 2. 9. 2016

Preventivní prohlídky, které zcela hradí zdravotní pojišťovny, dokáží zachránit život, přesto si na ně někteří lidé nedokáží najít čas nebo je záměrně ignorují. Ne jinak je tomu i u gynekologické prohlídky, kterou by měly absolvovat dívky od patnácti let a ženy všech věkových kategorií. Gynekologické ambulance jsou i v malých městech, tak neplatí ani výmluva, že nejsou dostupné vhledem k velké vzdálenosti. A jak je to s vámi, milé ženy? Už jste letos navštívily svého ženského lékaře či lékařku?

ženy, zdraví, gynekologická prohlídka, gynekologie, prevence, očkování proti HPV

Rakovina děložního čípku?

Koho se týká nejvíce, je léčitelná? Rakovina děložního čípku se vyvíjí poměrně dlouhou dobu cca. 10 let. Při vzniku hrají významnou roli viry HPV. Postihuje převážně ženy v produktivním věku života a efektivní léčba je účinná jen v časných stádiích onemocnění.

Jak často by měla být žena preventivně vyšetřena

a jakými způsoby můžeme rakovinu odhalit? V prevenci se doporučuje cytologické vyšetření z děložního čípku v ročním intervalu. Definitivní diagnóza se stanoví histologickým vyšetřením tkáně z děložního čípku.

Proplácí pojišťovna toto vyšetření?

Preventivní vyšetření zdravotní pojišťovny zcela hradí.

Při jakých příznacích by žena měla zpozornět?

Bohužel onemocnění je dlouho asymptomatické. Nepravidelné krvácení, hlavně po pohlavním styku je často příznakem pokročilejších stádií. Spíše lze upozornit na sexuální hygienu a ostatní rizikové faktory jako je kouření, nesprávná životospráva apod.

Nález z cytologického stěru

Pokud je nález pozitivní, prvním krokem je většinou konizace děložního, kterou v dnešní době podstupuje dosti vysoké procento žen. Je toto již léčba, nebo ještě stále jen prevence? Je to léčba tzv. predrakovinných stadií rakoviny. Nazývají se cervikální intraepiteliální neoplazie ve zkratce CIN. Jejich terminálním stádiem je tzv. neinvazivní forma rakoviny- karcinomů in situ. I zde se dá uvažovat o podobné operaci hlavně u žen, které si přejí mít děti.

Považují lékaři očkování proti děložního čípku za účinné?

Vakcínami se dosáhne minimálně 5 let účinná ochrana proti nejčastějším typům tzv. vysoce rizikových virů. Pak se plánuje znovu přeočkování.

Kdy by matka měla vzít poprvé dceru ke gynekologovi

a odkdy se dělají dělají testy na toto onemocnění? Cílová populace vhodná na plánovaný screening je v ČR 23-65 let. U tohoto onemocnění však věk nerozhoduje, po prvním pohlavním styku nastává riziko infekce HPV virem až u 75% žen.

Ženy které mění partnery jsou na toto onemocnění náchylnější

Ano, časté střídání sexuálních partnerů zvyšuje riziko infekce novými typy HPV. Ale neznamená to, že je toto onemocnění nemůže postihnout i ženy, které mají jednoho stálého partnera!

Jak dnešní ženy přistupují k preventivním prohlídkám

Zodpovědně, nebo to stále nestačí? Stále se lékařům nedaří zvýšit procento prevence nad 20-30% což je velmi málo.

Autor: Lenka Kostková