Jak jsme již zmínili, peeling je určen k odstranění vrchní části pokožky, na které se nacházejí odumřelé buňky, čímž se odhalí nová svěží vrstva. Dalším účelem je otevírání pórů, aby později do nich lépe pronikli výživné látky. Z pleti se tímto způsobem odstraňují i všechny nesrovnalosti a díky tomu působí odpočatým dojmem. Při jeho aplikování je důležité zachovat si několik zásad. Ať už si připravíte peeling domácím způsobem, nebo využijete některý z kosmetických produktů, nezapomeňte nikdy na první krok - vlhčení. Vatové tampony namočte do vody a pak si je aplikujte na tvář. Kdybyste tento krok vynechali, zničíte si tím i zdravou vrstvu kůže. Až pak si naneste přípravek a jemně masírujte dvě až tři minuty. Následně si tvář znovu opláchněte, aby z ní zmizely všechny částečky peelingu. Nic nedělejte silou, abyste si neudělali drobné ranky.
I když je toto ošetření vhodné pro všechny typy pleti, ne každý typ si vyžaduje stejnou pravidelnost aplikace. Nejvíce si ho žádá mastná pleť. Celou proceduru absolvujte jedenkrát týdně, nejlépe večer. Pokožka totiž může pak klidně odpočívat a využít všechny účinky peelingu. Stejně často si ho mohou aplikovat ženy s normálním nebo smíšeným typem pokožky. Střídmější by měly být ty ženy, které mají suchou pleť. Jim stačí zbavovat se odumřelých buněk jedenkrát měsíčně. Důsledkem peelingu se totiž obličej i trošku vysuší, takže by ji neměly tak často dráždit. Opatrné by měly být alergičky. Ty by si měly vyzkoušet přípravek nejprve na malém kousku těla a až když jim bude vyhovovat, mohou si ho nanést i na obličej. Zvláště obezřetné by měly být při různých domácích receptech.
Možná je to pro vás novinkou, ale stejnou péči si zaslouží nejen obličej a dekolt, ale celé tělo. Buňky nám přece odumírají všude, takže pokud chcete mít hebkou pleť i v jiných oblastech, dbejte i na tyto partie. Peeling vám stačí udělat jednou měsíčně a začínat byste měli od nohou. Opět dbejte na zvlhčení pokožky a jemné masírování. Pomáhat si můžete jemnou houbou. Na nohy nepoužívejte pemzu, která je příliš agresivní. V obchodech dostanete koupit speciální peelingy zvlášť na obličej, tělo, nohy a lokty. Celá se pak osprchujte a kdybyste cítila nepříjemné pnutí, naneste si na sebe dětský olej.
Využívá se při složitějších problémech pleti jako jsou například přetrvávajícím akné, jizvičkách po něm, vráskách, vrostlých chloupcích, stařeckých skvrnách nebo poškození sluncem. Tento druh peelingu provádí jedině lékař na estetické klinice. Existují tři druhy, které se rozlišují podle použití hlavní složky - AHA s kyselinou alfahydroxylovou, TCA s kyselinou trichloroctovou a fenolový. Při prvních dvou můžete okamžitě přejít do běžného života, poslední vyžaduje minimálně sedmidenní odpočinek mimo sluneční záření a jiné vnější vlivy. Jelikož se jedná o ošetření pleti chemickým způsobem, účinek je viditelnější, ale zároveň si ho nemůžete dopřát tak často. Pleť se při něm více ničí a narušuje se více i její struktura. Nutná je osobní konzultace s odborníkem, protože při fenolovém a intenzivnějším TCA peelingu hrozí větší rizika a rovněž vyžadují i delší dobu rekonvalescence.
Hlavním trikem je smíchat jemné tekuté komponenty s trošku drsnějšími, které odstraní odumřelé buňky. Na obličej můžete použít například směs medu a mleté kávy. Tu můžete přidat do olivového oleje, stejně jako vysušené a nadrobno posekané bylinky. Na tělo můžete použít směs zakysané smetany a hrubší mořské soli. Ty, co mají rádi čokoládové aroma, určitě potěší směs oleje, krystalového cukru a kakaového prášku. I při domácím peelingu je třeba zachovat celý postup.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.