Pravdou je, že vši se holým hlavám vyhýbají a málokdy je dostanou i lidé s velmi krátkými vlasy. Hnidy se vyčesávají lépe z krátkých vlasů, takže dlouhé vlasy by skutečně bylo rozumné sestřihnout.
Tvrzení, že barvené vlasy odpuzují vši, není založeno na pravdě. Veš se dostane stejně do vlasů barvených i nebarvených.
Není to pravda. Vši je úplně jedno do jakých vlasů se uchýlí. Zavšivení není průvodním znakem lidí z nižších sociálních vrstev, ale je pravdou, že lidé s nedostatečnými hygienickými návyky bývají většinou zdrojem této nákazy. Někdy stačí i krátký kontakt s postiženou osobou a neštěstí je hotové. Vši nezatajujte, pomůžete tak předejít velkému rozmnožení.
Není to pravda, i když zde na ně natrefíte nejčastěji. Je to proto, že tato místa včetně zátylku si češeme - podobně jako děti - nejméně. Mají tam tedy více klidu od hřebene. Pokud se však vši rozmnoží dál, najdete je ve stejném poměru rozloženy po celé hlavě.
Je to pravda jen částečně. Teplé letní dny sice způsobují, že se děti více setkávají, tráví spolu více času a tím je přenos vší intenzivnější, v žádném případě to však neznamená, že v zimě vši spí nebo se nemnoží. Vši se jednoznačně šíří nejrychleji v září, kdy se děti vrátí z prázdnin opět do škol po pobytech v letních táborech.
Ačkoli je skutečně pravda, že většinou přinesou do rodiny vši děti, dokáží se jimi "nakazit" i dospělí členové rodiny. Veš na lidi přeskočí např. při objetí, do vlasů se dostane na půjčeném hřebeni, na kterém zůstaly zavšivené vlasy. Pokud jste již v rodině objevili vši, vyměňte i ložní prádlo. Veš totiž dokáže v ložním prádle přežít až 24 hodin.
Není to docela pravda, protože veš neskáče ale leze. Stačí se hlavou naklonit k infikovanými hlavě, vlasy se setkají a veš přeleze po vlasech.
To je vlastně pravda. Jediná, jakž takž účinná prevence je pravidelné prohlížení vlasů. Kromě toho existují šampony s vůněmi, které vši nemají rády. Pomáhá například výtažek z kopretin nebo tea tree oleje. Pokud se vaše dítě nebo vy pohybujete v rizikovém prostředí, myjte si hlavu takovými prostředky pravidelně minimálně jednou za 3 dny.
Nepravda. Veš dětská na zvířatech nepřežije a paraziti zvířat zase většinou neohrožují lidí.
To je sice pravda, ale protože je to výrobek určený pro psy, může podráždit a poškodit pokožku hlavy, zvláště pokud ho budete aplikovat dítěti.
Není to pravda. V našem zeměpisném pásmu veš podobné schopnosti nemá. Jediné, co zapříčiní je únava nebo nevyspání a to zejména u dětí. Hlava je svědí totiž i v noci a velmi, proto nevyspí.
Není to pravda. Veš dětská žije pouze ve vlasech. Existuje totiž veš šatní a veš stydká, které okupují jiné části lidského těla. Veš šatní žije nejčastěji ve spodním prádle, klade vajíčka do vláken látky a způsobuje nepříjemné červené skvrny a svědivé pupínky. Tato veš dokáže přenášet nepříjemné plísně a dokonce i skvrnitý tyfus. Vši stydké se dobře daří v ochlupení pohlavních orgánů, ve vousech, řasách nebo v obočí.
Tak to raději ne, aby ještě nezvýšili možnost nákazy nesprávným způsobem kontroly. Hlavu by měli dětem pravidelně kontrolovat rodiče.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.