Ultrafialové záření proniká okem až k sítnici a může způsobit vážná poranění různých částí oka. Nejohroženější jsou malé děti a mladiství, protože ve starším věku je pronikání UV paprsků přes oko slabší. Navíc nadměrné vystavování UV záření se může projevit za několik let a může vést k poškození sítnice a následné slepotě.
Tzv. imageovým brýlím za pár korun bychom se měli vyhýbat a nepovažovat je za vhodnou volbu v rámci ochrany zraku. Pokud se s takovým módním doplňkem vystavíme slunečním paprskům, můžeme si vážně poškodit zrak. Tmavá skla způsobují rozšíření zornic - škodlivé UVA záření proniká na větší plochu oka a následně může poškodit sítnici a čočku. Pozor je třeba dát i na " certifikované " brýle u různých pouličních prodejců. Kvalitní sluneční brýle kupujme v ověřených optikách a specializovaných prodejnách.
1. stupeň propouští 80-100 % UV záření - image brýle - módní doplněk
2. stupeň propouští 43-80 % záření
3. stupeň propouští 13-43 % záření
4. stupeň propouští 8-18 % záření
5. stupeň propouští 3-8 % slunečních paprsků
Tyto brýle se nemohou používat na řízení vozidla. Pro naše podmínky stačí na běžné nošení brýle z kategorie 2-3 a u moře, na hory , na poušť je třeba upřednostnit 4 - 5.
Chrání před UV zářením a přizpůsobují svůj odstín měnícím se světelným podmínkám. Při silnější světelné intenzitě ztmavne a propouští méně světla a naopak při slabší světelné intenzitě zbledne. Takový filtr najdete pod označením " Photochromic " nebo " Photochromic technology " nebo " Modulator lens ".
Chrání před UV zářením. Filtr zvyšuje vizuální ostrost tím, že minimalizuje odrazy a odlesky světla. Jsou ideální pro řidiče a najdete je pod označením „Polarized“ nebo „Polarized lens“.
Čočky propouštějí pouze bezpečné a neškodné světlo a tím pádem vidíme ostřeji a jasněji v šeru. Polarizované světlo v jedné rovině je pro oko nejpřijatelnější.
Chrání před UV zářením. Rozeznáte ho podle zbarvení, protože ve spodní části je světlejší případně čirý a směrem nahoru má čočka tmavý odstín. Najdete je pod označením „Gradient lens“ nebo na bočnici brýlí se značkou " GL ". Originální barvy vidíme ve sklech zelené, hnědé a šedé barvy. Oranžové, růžové a červené mohou negativně ovlivnit sítnici a modré snižují vnímání kontrastů - jsou nevhodné a nebezpečné na řízení!
Většina slunečních brýlí má označení právě s tímto údajem a jde o povrchovou úpravu čočky, která absorbuje UV záření. Sluneční záření s vlnovou délkou menší než 400 nm je pro zrak nejvíce škodlivé a tyto čočky ho nepropouštějí. Navíc čočky s ochranným filtrem UV 400 chrání oči před UVA, UVC i UVB zářením.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.