Nevyhazujte všechny potraviny zasažené plísní!

Datum článku: 24. 7. 2017

Plesnivé potraviny v zájmu zdraví nejíme. To je zcela správně a dělá to tak většina z nás. Ale, co když koupíme velký kus sýra a již po pár dnech v místě řezu objevíme bílé fleky? Vyhodit či nevyhodit půl kila drahé potraviny?

plísně, sýr, potraviny, zdravá výživa

Záleží na potravině

Obecně velmi záleží na tom, na jaké potravině najdete plíseň, či na sýru, chlebu, mase, ovoci nebo zelenině. U tvrdých potravin, jako jsou například sýr parmazán, mrkev nebo salám, je zcela v pořádku ukrojit část, kde je plíseň a zbytek potraviny zkonzumovat. Ale měkké potraviny s plísní, jako jsou chléb, hroznové víno a další, byste měli rovnou vyhodit do koše. Plíseň totiž lze vnímat jako plevel. U měkkých potravin se její kořeny dokáží dostat všude, a proto nepomůže ani odříznutí té části, na níž jsou viditelné plesnivé skvrny.

Co dělá v těle plíseň?

U mnohých lidí může jen vdechování plísní způsobit různé respirační problémy a vést k různým alergickým reakcím. Při konzumaci plísní se mohou také vyskytnout různé zdravotní problémy, zvláště pokud jde o plíseň, která produkuje jedovaté látky, nazývané mykotoxiny (nejčastěji se nacházejí v ořeřeších nebo v různých zrnech). Existují různé typy mykotoxinů, ale všechny způsobují obecných problémů jako zvracení, průjem, závratě, bolesti břicha, vnitřní krvácení a další. Jeden typ mykotoxinu - aflatoxin je však velmi silný karcinogen, způsobující rakovinu jater.

Co se stane při požití parmazánu s plísní?

S největší pravděpodobnost se nestane nic. Pokud sní zdravý člověk potravinu s malou plísní, většinou to nevede k žádným katastrofickým scénářům. Jinak by to mohlo být v případě, pokud máte narušený imunitní systém. Tehdy si třeba dávat větší pozor na to, co konzumujete. Pokud vidíte na sýru plíseň, odkrojte postiženou část a zbytek si klidně nakrájejte na chléb. Nejlepší je však upotřebit daný sýr již celý, protože se jeho životnost už zkracuje.

Autor: Lenka Kostková