Nebezpečná dieta je i ta, kde jídlo vystřídá alkohol

Datum článku: 24. 1. 2018

Někteří lidé, hlavně tedy ženy, jsou ve snaze zhubnout schopni vyzkoušet cokoliv. A hlavně, aby ta cesta byla co nejpohodlnější, nejkratší, a pokud možno aby nebolela. A protože cvičení a zdravá strava zase tak rychlý úbytek na váze nezaručují, uchylují se i k dietám, které při pouhém zamyšlení rozhodně nebudí důvěru. Mezi tyto diety patří i alkoholová dieta.

dieta, alkohol, zdraví, hubnutí, jojo efekt

Krásná je zároveň štíhlá

Způsobů jak zhubnout, či udržet si štíhlou postavu, známe nepočítaně a trendy v této oblasti se hýbou kupředu neúprosnou rychlostí. Není to nic překvapivého - tlak společnosti na krásu (která se stále spojuje se štíhlostí) je silný a orientovat se v tom, co jsou spolehlivé způsoby a co pochybné tipy, je s nástupem internetu jako hlavní platformy pro ověřování informací stále obtížnější.

Nejnovější a nebezpečný trend

Nejnovějším a znepokojujícím trendem, který s touto mimořádně diskutovaným tématem souvisí, je tzv. drunkorexie. Jde o jev, kdy člověk odmítá jídlo na úkor alkoholu. Zdá se to na první pohled jako hloupost? Inu, z logického pohledu jde o velmi dobře odůvodněný postup. Alkohol totiž obsahuje kalorie - a ne málo - které se zákonitě projeví na metabolismu a také váze dotyčného. Tento fakt ještě umocňuje nárazové večerní pití, které praktikuje velké množství zejména mladých lidí. Tak například: půl litru piva obsahuje téměř 200 kalorií, což je ekvivalentem jednoho kousku pizzy. Sklenka vína zase v závislosti na druhu může obsahovat podobné množství kalorií jako zmrzlina. V on-line éteru se velmi rychle množí zkušenosti lidí, kteří s podobným stylem "dietování" mají zkušenosti. Příliš nepřekvapí ani fakt, že většinou jde o mladé lidi mezi 18. a 34. rokem života a z drtivé části jsou to především ženy, které se spoléhají na to, že vynecháváním jídla si nechají prostor pro kalorie z alkoholu a díky tomu se konzumace alkoholu neprojeví na váze.

Co na to odborníci

Odborníci bijí na poplach a poukazují na to, že jde o velmi nebezpečný trend, který nemá se zdravým životním stylem vůbec nic společného. Ano, matematika může na první pohled fungovat, pokud jde o postrach jménem kalorie. Ale zapomíná se na mnoho dalších faktorů, z nichž vyčnívá zejména fakt, že jídlo obsahuje důležité živiny, které nejenže alkohol nemá, ale dokonce je vyplavuje. Další nebezpečí spočívá v pití nalačno. Kromě toho, že to škodí žaludku a může způsobit žaludeční vředy, zvyšuje i riziko otravy alkoholem. Pravidelné praktikování takové "diety" může také způsobit chronické zdravotní problémy jako jsou nemoci ledvin či srdce, a také nedostatek vitaminů a minerálů. V neposlední řadě experti tvrdí, že tento způsob dietování je z dlouhodobého hlediska neúčinný, jelikož vede k velmi rychlému jojo efektu. V konečném důsledku se proto drunkorexie nejenže nevyplácí, ale může i vážně ohrozit zdraví toho, kdo ji praktikuje. Navíc se zde může projevit i závislost nejen na sledování váhy, ale i na alkoholu.

Autor: Martina Dvořáková