Ještě vám není ani čtyřicet, ale žijete hektickým životem, ve stresu a bez zdravé životosprávy? Pak se vaše tělo možná cítí na šedesát a vy o tom vůbec nevíte. Zasáhněte dříve, než přijdou první problémy!
Termín používaný ve zdravotnictví a fitness průmyslu k přiblížení celkové tělesné kondice člověka. Metabolický věk je výsledkem porovnávání vašeho bazálního metabolismu s průměrnou metabolickou rychlostí lidí stejného věku.
Bazální metabolismus (zkratka BMR, udávaný v kaloriích) představuje množství energie, které tělo vydá denně na základní fungování - především životně důležitých orgánů jako: srdce, plíce, nervový systém, ledviny, játra, střeva, svaly, kůže... a další. Bazální metabolismus představuje asi 60 až 75% celkové energie, kterou denně vydáte. Svaly potřebují ke klidovému metabolismu více energie než tuková vrstva. Proto při se hubnutí usilujeme o redukci tuků při současném zachování nebo ideálně posílení, svalů. Lidé s vyšším podílem svalů na úkor tuků mají rychlejší metabolismus a tedy i nižší metabolický věk.
Ženy mají vzhledem k odlišné stavbě těla o 5 až 10% nižší bazální metabolismus oproti mužům.
Jak zjistit podíl tuku v těle? Máte 2 možnosti - buď navštívit výživového poradce a nechat si ho změřit certifikovaným strojem nebo začít orientačním domácím měřením - nejpřesnější výsledky vám dá jednoduchá pomůcka zvaná kaliperační kleště.
Orientační hodnoty kolísají - především podle náročnosti povolání a sportovních aktivit.
S přibývajícím věkem se rychlost metabolismu snižuje. Po třicítce klesá podíl svalů v těle zhruba o 5 až 10% každých deset let. O to víc tedy "musíme máknout". Zvyšující se věk snižuje podle odborných studií přirozeně i bazální metabolismus, toleranci k příjmu cukrů (glukózy) a zvyšuje riziko ukládání tuků v oblasti břicha. Postupné, nenápadné přírůstky váhy začínají již od 25 let věku. V této kategorii muži ve věku 25-44 let přiberou v průměru 3,4% své váhy za deset let, ženy 5,2%.
Váš metabolický věk závisí na 5 hlavních faktorech. Jsou to především:
Na internetu najdete množství jednoduchých kalkulaček bazálního metabolismu i metabolického věku. Dávají vám pouze orientační výsledky. Lepší je proto zajít na měření k výživovému poradci nebo do fitness centra. Pomocí přístroje na principu tzv. bioelektrické impedance zjistíte mimo metabolických hodnot velmi přesně i jiné hodnoty, jako je:
Pokud se k odborníkovi hned tak nedostanete, vyzkoušejte některý z orientačních vzorečků. Zjistíte tak, kolik minimálně kalorií vaše tělo denně potřebuje pro běžnému provozu. K nejznámějším patří tento:
Máte metabolický věk nižší než skutečný? Gratulujeme! Těšíte se zřejmě dobré fyzické kondici. V pořádku je, i když obě hodnoty souhlasí. Problém nastává, když vyjde hodnota vyšší než kalendářní. Může to být o pár let, ale dokonce i o celá desetiletí. Je váš metabolický věk vyšší než skutečný? Co to znamená? Že potřebujete zrychlit svůj metabolismus!
Vše souvisí se vším. Vyšší metabolický věk může poukazovat i na zdravotní problém. Nezapomeňte na preventivní roční prohlídku u praktického lékaře. Zmiňte se o svém výsledku a společně s lékařem proberte i další kroky. Váš praktický lékař vás může doporučit do metabolické poradny, kde pod odborným dohledem docílíte nejen zeštíhlení, ale také se dostanete do celkové pohody.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.