Hubnutí v zimě má svá specifika

Datum článku: 9. 3. 2015

V zimním období se obtížněji hubne. Jednou z příčin je, že jsou kratší dny a tím i venku trávíme méně času. V době, kdy v létě pracujeme na zahrádce nebo plaveme ve venkovním bazénu, již dávnou sedíme doma u televize. Když k tomu přidáme i větší konzumaci “těžkých” jídel, je logické, že ručička váhy poskočí. A k naší nelibosti to může být i skok výrazný! Co s tím udělat? Lépe řečeno, co proti tomu podniknout?

hubnutí, zima, zdraví, zdravá výživa, sport

1. Bez pohybu to nepůjde

Pokud během celého roku sportujete venku, ani zima vás nezastaví. Stačí si pořídit kvalitní oděv a obuv, a pohybu se můžete věnovat i v exteriéru. Někdy postačí i obyčejná chůze. Co tak vyměnit sledování televize za hodinovou procházku na čerstvém vzduchu? Věřte, že pokud tak učiníte pravidelně, pozitivní výsledky nenechají na sebe dlouho čekat. Vymlouváte se na to, že vám žádný skupinový sport "nesedl"? Zkuste si upřímně odpovědět na otázku, kolik jste jich opravdu vyzkoušeli. S největší pravděpodobností si budete muset přiznat, že jde opravdu jen o výmluvu, protože v dnešní době je k dispozici skutečně pestrá paleta skupinových sportů. A co cvičení doma? Najděte si alespoň párkrát do týdne čas na pohybovou aktivitu, které se můžete věnovat při poslechu hudby nebo sledování oblíbeného seriálu. V tomto směru opravdu platí, že pokud člověk chce, všechno se dá. A když ne, výmluva se najde velmi snadno.

2. I v zimě můžete vylepšit svůj jídelníček

V zimě máme tendenci sáhnout po nezdravých jídlech. I v tomto směru se však dá použít několik triků. Jsou jednoduché, ale fungují. Tak například:

  • namísto nezdravých pamlsků konzumujte ty zdravější (připravené z celozrnné mouky, třtinového cukru...)
  • nezanevřete na čerstvé ovoce a zeleninu (v nejhorším případě sáhněte po zmražených alternativách), nevyhýbejte se ani zdravému koření, které si můžete pěstovat doma na okenním parapetu (bazalka, pažitka, řeřicha)
  • slaďte čaj a kávu stévií a nikoli bílým cukrem, ušetříte nejen spoustu kalorií, ale zároveň upevníte i své zdraví
  • v zimě nepociťujeme žízeň tak intenzivně jako v létě a mnohdy bereme pitný režim na lehkou váhu, pravda je však taková, že tekutiny potřebuje naše tělo i v zimě, obohaťte pitný režim o bylinkové čaje, které vám pomohou nastolit vnitřní pohodu či spálit přebytečný tuk
  • místo bílé rýže si dopřejte celozrnnou, naučte se vychutnávat si i tradiční obiloviny jako špaldu či pohanku

3. Nedostatek spánku probouzí intenzivní hlad

Spánek je pro hubnutí stejně důležitý jako vhodná strava či dostatečný pohyb. V případě, že organismus pociťuje deficit spánku, projevuje se to nejen únavou či podrážděností, ale i intenzivními pocity hladu. Nejjednodušší způsob jak doplnit chybějící energii je sáhnout po něčem kalorickém. Proto, pokud se chcete těmto záchvatům hladu vyhnout, věnujte dostatek času kvalitnímu spánku.

4. Nevynechávejte snídani

Přestože odborníci neustále zdůrazňují důležitost prvního jídla dne, stále mnoho lidí nebere jejich doporučení dostatečně vážně. Následně trpí nedostatkem energie, podrážděností, nervozitou ... A tyto nepříjemné důsledky nesnídání se snaží zahnat ve většině případů nezdravým jídlem. Důležité je tedy nejen snídat, ale vybrat si i vhodná jídla k snídani (ovesné vločky, celozrnné pečivo, jogurty, cottage sýry apod.). Kvalitní snídaně dodají člověku energii na celé dopoledne, vyhne se nutkání jíst nevhodné potraviny. Stále si ještě myslíte, že v zimě se hubnout nedá?
 

Autor: Lenka Kostková