Nedaří se zhubnout? Snaha ozdravit a redukovat jídelníček často nestačí. Hmotnost je z velké části kontrolována hormony. Výzkumy dokazují, že hormony ovlivňují vaši chuť k jídlu a také to, kolik se z něj v organismu přemění na tuk.
Inzulín je hormon produkovaný buňkami slinivky. Je vylučován v malém množství po celý den a ve větším množství po jídle. Inzulín umožňuje buňkám přeměňovat cukr v krvi na energii, nebo aby se ukládal do zásoby. To závisí na tom, co v daném čase organismus potřebuje. Je tedy hlavním hormonem, který reguluje ukládání tuků v těle. Pokud jsou buňky rezistentní na inzulín, což je velmi časté, tak hladina cukru v krvi i inzulínu významně stoupá. Chronicky zvýšené hladiny inzulínu pak mohou vést k mnoha zdravotním problémům, včetně obezity. Což vede k inzulinové rezistenci? Zejména přejídání, nadměrná konzumace cukru, rychlého občerstvení a bílého pečiva. Zde je několik tipů, jak dostat hladinu inzulínu do normálu:
Leptin produkují tukové buňky. Považuje se za "hormon sytosti", který reguluje chuť k jídlu a způsobuje pocit plnosti. Jako signální hormon je jeho úkolem komunikovat s mozkem o tom, kdy už máte dost. Má tak zabránit přejídání. U obézních lidí je však hladina leptinu v krvi i 4krát vyšší než u lidí s normální hmotností. Jejich buňky jsou však na leptin rezistentní, proto se do mozku nedostane informace o sytosti, což způsobí další přejídání. Jak to změnit:
Ghrelin je označován jako hormon hladu. Když je žaludek prázdný, uvolní ghrelin, který pošle zprávu mozku. Ten vám řekne, abyste se najedli. Hladina ghrelinu je obvykle nejvyšší před jídlem a nejnižší asi hodinu po jídle. U obézních lidí je to však jinak, nalačno mají tohoto hormonu méně než lidé s normální hmotností. Jejich mozek tak nedostává signál, aby přestali jíst, což vede k přejídání. Zde je několik tipů na zlepšení funkce ghrelinu:
Kortizol je hormon produkovaný nadledvinkami. Je známý jako stresový hormon, protože se uvolňuje, když je tělo vystaveno stresu. Stejně jako jiné hormony i kortizol je životně důležitý. Chronicky zvýšené hladiny kortizolu mohou vést k přejídání a přírůstku hmotnosti. Tyto tipy mohou snížit hladiny kortizolu:
Estrogen je nejdůležitějším ženským pohlavním hormonem. Je produkován především vaječníky a podílí se na regulaci ženského reprodukčního systému. Velmi vysoká nebo naopak nízká hladina estrogenu může vést k nárůstu hmotnosti. Závisí to na věku, účinku jiných hormonů a celkového zdravotního stavu. Ženy s nadváhou mají vyšší hladinu estrogenu než ženy s normální hmotností. Během menopauzy, když hladina estrogenu klesne, se ženám začne rychleji ukládat tuk. Jak to změnit:
Neuropeptid Y je hormon produkovaný buňkami v mozku a nervovém systému. Stimuluje chuť k jídlu, zejména u sacharidů, a jeho nejvyšší hladina je v období půstu nebo nedostatku potravy. Hladiny neuropeptid Y jsou zvýšeny v dobách stresu, což může vést k přejídání a přírůstku tuku v oblasti břicha. Jak to zlepšit:
Jde o hormon produkovaný ve střevech během trávení. GLP-1 hraje hlavní roli při udržování stabilní hladiny cukru v krvi a také zajišťuje pocit sytosti. Jak zvýšit produkci tohoto peptinu:
Jde o dalším hormonem produkovaným buňkami ve střevech. Hormon cholecystokinin uvolňovaný dvanáctníkem po příjmu potravy do žaludku, dává povel na uvolňování žluči ze žlučníku. Žluč napomáhá především při trávení tuků. Výzkumy ukázaly, že vyšší hladiny tohoto hormonu snižují příjem potravy u hubených i obézních lidí. Jak zvýšit jeho produkci:
Peptid YY je další střevní hormon, který reguluje chuť k jídlu. Uvolňuje se buňkami v tenkém a tlustém střevě. Hraje důležitou roli při snižování příjmu potravy a snižování rizika obezity. Jak zvýšit jeho produkci:
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.