Totéž chování, na které oxytocin vylučovat, ho na druhé straně nutí vylučovat více. Pokud někoho častěji obejmete, dopřejete si sami takovou dávku oxytocinu, že budete šťastnější. Oxytocin je malá molekula, chemicky podobná bílkovinám. Slouží k mezibuněčné komunikaci. Tvoří se v mozku a ovlivňuje nervové buňky, ale i orgány těla, ke kterým se dostává krevním oběhem. Oxytocin v nás posiluje pocit důvěry, prosociální chování, sbližování, vztah matky k dítěti a sexuální aktivitu. Ale ne nutně morálku. Některé studie ukazují, že pro sounáležitost se skupinou a potřebu chránit blízké lidi, což oxytocin také podporuje, může způsobovat větší nákolnost ke lhaní. Impulsem na jeho tvorbu je vnější podnět hlavně fyzikálního charakteru. Nejvíce oxytocinu u žen se vyplavuje během těhotenství a porodu, při přiložení a přisátí novorozence na bradavky matky. Ale i tulení s domácím zvířátkem oxytocin zvýší. Podobně také účinkuje masáž, proto ji většina z nás tak miluje.
Nejen příjemné dotyky vyvolají dávku lásky. Výzkumy odhalují nové a nové spouštěče. Pocit pohodlí a stimulace, kterou uvolní některé zlozvyky, například kouření nebo přejídání ve stresu, ho zvyšují také. Zvýšená hodnota byla zjištěna i u lidí nacházejících se v blízkosti modré barvy, což jen dokazuje, že vylučování hormonů je křehká záležitost. A ne vždy souvisí s pozitivními emocemi. Svou roli hraje i při negativních vlastnostech jako závist a škodolibost.
Větší množství může paradoxně znamenat spíše potřebu hledat bližší intimní kontakt mimo neuspokojivý současný vztah. O něco méně překvapuje opak. U lidí žijících o samotě se popisuje nízká hladina oxytocinu. Projevuje se i vyšším výskytem deprese, stresu, nervozity, úzkostlivostí. Takoví lidé mají nedostatečný pocit štěstí, radosti z úspěchu, problém navázat partnerský vztah. V existujícím partnerství to může být ochladnutí či intimní problémy.
Kromě sociálních interakcí vám oxytocin zasahuje do života víc, než byste řekli. Nedávná studie Univerzity v Oslu mapující, ve kterých receptorech v mozku oxytocin přebývá, ukázala jeho podíl i v oblastech souvisejících s apetitem, se zažíváním odměny či s očekáváním. Zasahuje tak i do regulování stravování a metabolismu. Systematické podávání syntetického oxytocinu vedlo k redukci hmotnosti a kalorického příjmu, ke zvýšení oxidace tuků a u mužů ke zlepšení citlivosti na inzulín. Už po osmitýdenní kúře. Léčba oxytocinem snižuje příjem potravy a množství nitrobřišního tuku, zmírňuje obezitu, snižuje množství tuku v játrech a intoleranci glukózy. Přitom neovlivňuje chuť k jídlu. Zatím není jasné, jak hormon v této souvislosti účinkuje, ale představuje nový možný přístup v léčbě obezity a přejídání.
Chcet zvýšit produkci oxytocinu? Zpestřete si jídelníček. Pokud jde o výživu, na tvorbu oxytocinu je potřeba vitamin C a vitamin D. A minerál hořčík je potřebný pro funkci jeho receptorů. Dopřejte si sýry, ryby, ořechy, jablka či rybíz. Zapijte to šípkovým nebo rakytníkovým čajem a uvidíte, že se vám zlepší nálada, postava i celková kvalita života!
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.