Stává se vám, že vám srdce začne zničehonic bít rychleji, pomaleji, nebo nepravidelně? Může za tím být vážný problém. Pokud se zmíněné jevy (palpitace), vyskytují jen ojediněle, většinou zdravotní problém nepředstavují. Přesto nahánějí strach. Někteří lidé je pociťují i několikrát za den a jsou poměrně intenzivní. Pocity někdy popisují i jako srdeční infarkt.
Neškodné palpitace obvykle trvají jen krátce a vyskytují se ojediněle. Jejich závažnost však dokáže často posoudit až lékař. Přístroje v ordinaci v dané chvíli nemusí naměřit žádné odchylky. Zkuste si proto v předstihu rozmyslet odpovědi na následující otázky:
Léčba závisí na tom, co problémy způsobilo, ale i toho, jaké máte symptomy. V některých případech doktor nařídí udělat jen preventivní opatření, po kterých se budete cítit mnohem lépe a další léčba nebude nutná.
Postižený může v důsledku zrychleného tepu i ztratit vědomí, pokud se krevní tlak při tom dostane na příliš nízkou úroveň. Často ho provází také poruchy srdečního rytmu. Ty zase mohou naznačovat, že u se u dotyčného vyskytuje vrozená srdeční vada. Pokud lékař posoudí, že zdravotní stav je vážný, změna životního stylu stačit nebude. Nejvážnějšími komplikacemi jsou dokonce i infarkt a mozková mrtvice. Odborný lékař ( kardiolog) následně pravděpodobně předepíše antiarytmika, která upravují srdeční rytmus. Ty dokáží nejen zpomalit srdeční rytmus, ale i snížit krevní tlak. V závažných případech je také někdy potřebná kardiochirurgická léčba. Při ní se do srdce voperuje přístroj, kardiostimulátor, který dokáže nepříjemné a nebezpečné arytmie odstranit.
Někdy je bušení srdce pouze upozorněním těla, které tím chce naznačit, že potřebujete zpomalit, více odpočívat, nebo změnit práci!
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.