Zázvor - prevence i lék

Datum článku: 18. 2. 2014

Na podzim, na jaře, i v létě nepříznivé počasí přináší různá onemocnění, jako je angína, chřipka, různé virózy i nachlazení. Na tyto neduhy určitě lze zakoupit přípravek v lékárně. Co ale vrátit se k naturálním prostředkům a využít sílu přírody? Vzít si z ní, co nabízí? Zázvor je všelékem, nejen na respirační onemocnění. Obsahuje éterické oleje, množství vitamínů a pro tělo nezbytné aminokyseliny. Typickou pikantní chuť zázvoru způsobuje látka gingerol, který připomíná chuť křenu, nebo chilli papriček. Zázvor je kořen se žlutou dužinou, který zdolává virózy, chřipku, nachlazení i obezitu. Také posiluje obranyschopnost organismu a působí preventivně proti novodobým civilizačním chorobám. Nenáročný způsob, jak zázvor užívat je formou čaje, který se pije teplý.

Zázvor - prevence i lék

Čaj se připravuje ze syrového kořene, který je aromatičtější,

ale i účinnější než zázvor sušený (běžně lze zakoupit v potravinách jako koření ). Příprava čaje - najemno nastrouhejte jednu čajovou lžičku zázvoru a zalijte vroucí vodou. Nechte asi 10 minut louhovat. Chcete-li dosáhnout jinou chuť i aroma, tak do připravovaného čaje přidejte hřebíček nebo kousek celé skořice. Připravený čaj sceďte přes sítko.  Vyluhované části zázvoru, nejsou vhodné ke konzumaci. Do částečně vychladlého čaje asi na 60 ° C, přidejte šťávu z citrónu a lžičku včelího medu. Takto připravený čaj se pije teplý při chřipce a nachlazení.

Zázvorový čaj s mátou a citronem

Do 1,2 l vřelé vody přidáte 3 lžičky nastrouhaného čerstvého zázvoru a 2 lžičky nasekaných lístků z čerstvé máty. Promíchejte. Nechte vyluhovat, sceďte a po mírném vychladnutí, přidejte do čaje 5 lžiček včelího medu a 4 lžičky citronové šťávy. Pro změnu chuti namísto citrónové šťávy, můžete použít stejné množství vylisované pomerančové šťávy. Čaj se pije teplý. Pokud se cítíte vyčerpaní, unavení se ztrátou energie, potřebujete povzbudit tělo i mysl, jednoznačně sáhněte po zázvorovém čaji. Prohřeje vnitřek, a postaví vás znovu na nohy.

Zázvor pozitivně působí při

• chřipce, nachlazení a rýmě
• zánětu průdušek
• vylučování hlenů
• pročišťování nymfy
• redukci cholesterolu
• migréně
• nevolnostech
• posilování imunity
• trávicích potížích (žaludeční neuróza, nadměrná plynatost, kolika)
• korigování hmotnosti

Zázvor nepomáhá jen v nepříznivém počasí,

ale jeho léčivé účinky se využívají ke zmírnění, léčení a prevenci nemocí. Nezapomínejte však, že všeho moc škodí. Denní dávka pro dospělého člověka v syrovém stavu kořene zázvoru jsou 4 gramy / den, ale v sušeném pouze 1 gram / den. Tyto denní limity by se neměly překročit, aby nevznikly nežádoucí účinky, jako je bušení srdce, průjem ap. U dětí do tří let života, by se zázvor neměl vůbec podávat.

Autor: Lenka Kostková