Zánět štítné žlázy může snížit její funkčnost

Datum článku: 17. 12. 2018

Zánět štítné žlázy postihuje převážně ženy. Vzniká napadením tkáně štítné žlázy bakteriemi nebo viry. Samotný zánět v podstatě nemá žádné vnější projevy, ale je nebezpečný tím, že pomalu ničí tkáň štítné žlázy, takže postupem nemoci dochází ke snížené funkci štítné žlázy. Proto je třeba ho rozeznat a léčit.

zánět, zdraví, nemoc, štítná žláza

Příčina zánětu štítné žlázy

Krk je v oblasti štítné žlázy, konkrétně hrtanu, oteklý, kůže je zarudlá a na dotek je toto místo citlivé. Bolest vystřeluje až do ucha nebo čelisti a vše doprovází slabost a únava. Zánět štítné žlázy může být akutní nebo chronický zánět vyvolaný různými původci - bakteriálními infekcemi, autoimunitními procesy nebo virovými infekcemi, které se mohou projevovat také jako chřipkovými příznaky.

Bakteriální záněty jsou vzácné

Bakteriální zánět žlázy je vzácný, ale mohou ho vyvolat stafylokoky, streptokoky, pneumokoky nebo E. coli. Má rychlý nástup a může vzniknout z infekce šířící se z jiné části organismu. Projeví se horečkou, bolestí v oblasti štítné žlázy a zvětšením okolních lymfatických uzlin. Léčí se širokospektrými antibiotiky a protizánětlivými léky, případně se nasadí i hormonální léčba.

Zánět s chřipkovými příznaky

Virová infekce se projevuje celkovou únavou, někdy s "chřipkovými příznaky", zvýšenou teplotou, bolestivostí štítné žlázy různé intenzity, která vyzařuje do brady i do ucha. Léčí se protizánětlivými léky a u většiny pacientů se zánět vyléčí spontánně a bez komplikací.

Autor: Martina Dvořáková