Velmi nebezpečná je v těhotenství, kdy je ohrožen i život a zdraví děťátka, a to zejména v prvním trimestru. Základním projevem kopřivky je vyrážka různé velikosti a následné pálení či svědění. Objevit se může i narudlá kůže od malých rozměrů až po velké plochy lidského těla. Jelikož svědění je velmi nepříjemné, pacient se často škrábe, následkem čehož může dostat infekci a onemocnění ještě více zkomplikovat. Kůže se zanítí a vznikají i četná hnisavá ložiska, kterých je těžké se zbavit. Závažnějším projevem kopřivky je angioedém - otok obličeje, očních víček, jazyka a sliznice dýchacích cest, ještě závažnějším je Quinckeho edém - náhlý otok hrtanu a hlasivek, který už ohrožuje život pacienta.
Diagnóza kopřivky je lehká, ale zjistit její opravdovou příčinu, to už je problém. Podle lékařů je třeba v prvé řadě nasměrovat vyšetření správným směrem. Zabírá to hodně času, ale trpělivost se v tomto případě vyplácí. Potřebná je i morfologie a distribuce pupínků, délka trvání, intenzita svědění či pálení a mnohé další faktory.
U dětí i dospělých se nejvíce projevuje akutní kopřivka , která trvá většinou několik hodin. Spouštěčem bývá povětšinou alergická reakce na určitý druh jídla, léku či přípravku. Tento druh kopřivky mohou provázet i bolesti hlavy, břicha, celková nevolnost, zvracení a zvýšená teplota. Přibližně 25% kopřivkou je chronických, tedy trvají více než šest týdnů. Trvat mohou i celé roky. Bohužel, až 80 % z nich zůstává neobjasněných. Čím déle kopřivka trvá, tím je hůře léčitelná. Další komplikací je, že u jednoho pacienta může být přítomno i několik druhů kopřivky najednou, což komplikuje a prodlužuje léčbu.
Léčba kopřivky patří do rukou zkušeného dermatologa, kde by měl být pacient poslán od praktického lékaře s již provedenými základními vyšetřeními - krevním obrazem, parazitologická vyšetřením stolice, vyšetřením na kvasinky, jaterními testy, případně i dalším doplňujícími vyšetřeními - RTG, CT či kožní biopsií. Prvním krokem v léčbě je zjištění a eliminace spouštěče kopřivky, přičemž nejčastěji jde o potraviny jako citrusové plody, ryby a mořské plody, ořechy, čokoládu, kakao a jiné. Z léků jde nejčastěji o penicilin, léky na bolest, acylpyrin, očkovací látky a projímadla. Kopřivku mohou spustit i různé chemické přípravky, parfémy, kosmetické přípravky, výpary či poštípání hmyzem. Jiní pacienti zase dostanou kopřivku při reakci na teplo, chlad, sluneční paprsky, konzumaci příliš teplých či příliš studených nápojů a podobně. Spouštěčem však mohou být i viry, bakterie a parazity.
jak dlouho trvaly a co je pomohlo eliminovat. Při lékařském vyšetření je nejdůležitější anamnéza. Dobrý a trpělivý lékař pacienta nejdříve důkladně vyslechne, až potom začíná s léčbou, která je bohužel stále neefektivní a zdlouhavá. Při léčbě se používají léky - antihistaminika a kortikosteroidy, které musí pacient užívat i po dobu několika měsíců. V případě potravinové alergie je účinná dieta a vyloučení všech alergenů z potravy. I v tomto případě však platí, že trpělivost růže přináší. Pokud vás občas nebo dokonce často či nepřetržitě trápí pupínky, otoky a červená kůže, neváhejte a vyhledejte lékaře. Sami si totiž v tomto případě nepomůžete.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.