Žilní trombóza může zasáhnout téměř všechny žíly, ale nejčastěji ty hluboké v lýtkách. Odtud sraženina postupuje vzhůru do stehen nebo až do pánevních žil, vzácněji do horních končetin. Sraženina vzniká, když krev v žilách neproudí tak rychle, jak by měla. Zpomalí ji buď zaměstnání, při kterém nehybně prostojů či prosedíte většinu dne, nebo nemoc, úraz, či operace, které vás připoutali na lůžko. Další vysoce rizikový činitel je porucha srážlivosti krve. V případě žil to znamená, že se naruší rovnováha mezi dvěma krevními bílkovinami. Tou, která krev sráží, a tou, která sraženiny přirozeně rozpouští. Poslední faktor rozvoje žilní trombózy je poškození cévní stěny. Pokud je cévní stěna absolutně bezchybná, je malá šance, že se na ní sraženina vytvoří a zachytí. Ale jakékoliv poškození tok krve zpomaluje.
Nese s sebou obrovské riziko, že vinou sraženiny se nedokrvují životně důležité orgány - srdce nebo mozek. Pokud sraženina ucpe tepnu v končetině, můžete o ni přijít, neboť do ní přestane proudit okysličená krev a tkáně odumřou. Předstupeň vzniku tepenné trombózy je ateroskleróza, při níž se na cévách tvoří aterosklerotické pláty. Ty cévy buď pomalu ucpávají nebo proděraví. Na poškozené místo se v tom případě okamžitě nalepí krevní destičky a vytvoří "zátku". Často je prvním příznakem trombózy až těžký srdeční infarkt. Jediná prevence tvorby sraženin v tepnách je prevence vzniku srdečně-cévních chorob.
V tepnách se tvoří sraženiny bohaté na krevní destičky, proto je léčba zaměřena právě proti nim. Při tomto druhu sraženin má význam užívání preparátů s obsahem kyseliny acetylsalicylové. Krevní shluky v žilách naopak obsahují velmi málo krevních destiček a preventivní užívání aspirinu a jeho soukmenovců má jen nepatrný význam. Z hlediska ochrany před srdečním infarktem jsou však nadále nezastupitelné, ale sami si je preventivně neordinujte!
Ucpala se vám céva? Jde o čas. Lékaři se následně snaží o co nejrychlejší obnovení krevního zásobování postižené tkáně. Podle věku pacienta a konkrétního případu lékaři volí kombinaci technik. Postupuje se od nejméně invazivní až po klasickou operaci. Konzervativní terapie, jako je podávání léků, je v tomto případě nezbytná. Následují endovaskulární techniky, mezi laiky známé jako, "profouknutí cév ", kdy se lékaři pod rentgenovým zářením zevnitř tepny snaží sraženinu rozpustit nebo tepnu roztáhnout do požadovaného, eventuálně původního průměru a následně stabilizovat pomocí kovové výztuže. V případě neúspěchu je pacient odkázán na klasickou operaci - tedy zprůchodněním tepny mechanickým odstraněním uzávěru.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.