Alkohol přispívá k dlouhodobé úzkosti a depresi. Snad nejčastější samoléčbou stresu je sklenička alkoholu či půllitr piva po práci. Je otázkou, zda tento zvyk je výsledkem obecného zlozvyku, nebo reklamní snahy lihovinového průmyslu. Podle nových výzkumů není nic absurdnější, než když někdo bojuje proti stresu se skleničkou v ruce. Alkohol oslabuje schopnost zvládat stres a úzkost tím, že snižuje hladinu tří hormonů v mozku, které jsou potřebné ke zvládnutí stresu.První dva hormony pomáhají odvrátit stavy úzkosti. Výzkumy ukazují, že velké množství vypitého alkoholu snižuje hladinu důležitých hormonů v mozku, které pomáhají ovládat úzkost. Tytéž chemické látky spolu s dalším mozkovým poslem - dopaminem - navozují pocit radosti, když je jich nadbytek. Z toho vyplývá, že alkohol nejen překáží snahám o řešení úzkosti, ale podkopává i náladu tím, že zhoršuje riziko výskytu depresivních symptomů. Vysoký příjem alkoholu oslabuje schopnost hypotalamu snižovat hlavní hormon aktivující stres - kortikotropní hormon CRH. Existuje přímá souvislost mezi nízkou hladinou CRH a symptomy deprese. Mnozí pijí alkohol, aby našli úlevu od krátkodobého stresu. Účinky alkoholu jsou však škodlivé bez ohledu na dobu trvání stresu. Přispívá k dlouhodobé úzkosti a depresi a při krátkodobé podkopávají schopnost těla reagovat na stres.
Kofein nemá takové zničující účinky na organismus, jako alkohol, ale pro stres také není vhodným lékem. Myslíme si, že zvýšeným příjmem kofeinu zvýšíme svou aktivitu a odbouráme stres, ale není to pravda. Právě naopak, kofein zvyšuje stresové hormony. Poruchy vyvolané kofeinem se projevují záchvaty panické úzkosti, které jsou podobné primárním duševním poruchám. Snad největší ironií je, že lidé někdy pijí kávu proto, aby zvládly stresové situace. Ranní šálek kávy na probuzení se může zdát člověku, který bojoval s nespavostí životně důležitý, ale právě kofein může být přímou příčinou špatného spánku. Zkuste každý z vás, kteří pijete kávu, vydržet bez ní dva týdny, i jakýchkoli jiných forem příjmu kofeinu. Možná budete příjemně překvapeni vyšší kvalitou života a zjistíte, že kofein vaše stresové stavy spíše zhoršoval, než zlepšoval. I když se to nezdá, ale i kofeinem se můžete otrávit, a to při vypití několika šálků kávy naráz nebo krátce po sobě.
• neklid
• nervozita
• vzrušení
• červeň v obličeji
• diuréza (časté močení)
• gastrointestinální poruchy
• nesourodý tok myšlenek, řeči
• srdeční arytmie
• hyperaktivní chování
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.