Negativní informací je, že nemocných přibývá. Čím blíže k rovníku, tím méně nemocných. Vysvětluje se to slunečním svitem, vitaminem D, délkou slunečních dní. Čím jdeme severněji, tím je nemocných více. Častěji na ni onemocní ženy a zákeřná je i v tom, že se začíná v produktivním věku mezi 20. a 40. rokem života. Proč postihuje zejména mladé lidí, nevíme. Jsou diagnostikovány i děti ve věku tří let, ale i starší lidé. Většinou má však dvojvrcholový výskyt kolem dvacítky a pak kolem čtyřicítky.
Pravá příčina jejího vzniku není známá,
ale podílejí se na ní infekce, výživa, porucha imunity či genetická výbava. Jistý výzkum přinesl zajímavé výsledky, které říkali o tom, že děti, které matky kojily alespoň půl roku, onemocní na ni méně často. Kojené děti mají vůbec méně autoimunitních onemocnění a skleróza se považuje také za poruchu imunity. Příznaků, kterými se projevuje, je mnoho.Zánět očního nervu s částečnou nebo úplnou ztrátou zraku, dvojité vidění, nezřetelná řeč, závratě, poruchy dýchání, polykání, porucha stability, koordinace, třes končetin a mnohé jiné. Pacienti si zároveň stěžují na únavu. Pokud potíže trvají týden - dva, případně se opakují, je vhodné navštívit lékaře.
ale lékaři doporučují odbourat stres, zpomalit, více spát, zdravěji se stravovat. Stres je jedním z provokujících faktorů. A ve stresu žijeme. Pokud už je diagnóza jasná, pohyb je při ní důležitý. Přesto, že i dnes někteří lékaři hlásají opak. Je třeba se hýbat. Život je pohyb. Je jedno, jestli plavete, chodíte do přírody. I na vozíčku se dá cvičit. A kromě pohybu je třeba rehabilitovat a absolvovat lázeňskou léčbu. Tu proplácí každý druhý rok pojišťovna.
Pokud na RS lékaři myslí, diagnostikuje se snadno. Je třeba vyšetření u neurologa, který zjistí, zda jsou zřejmé poruchy nervových drah. Velkým pomocníkem je magnetická rezonance a vyšetření likvoru- mozkomíšního moku. Mnozí mají z této kruté diagnózy strach. Přestože jde o nevyléčitelné onemocnění, dá se léčit nebo ovlivnit jeho příznaky. Průběh onemocnění obvykle se dostává pod kontrolu do takové míry, aby nepokračovalo velmi agresivně. Na to vše jsou léky. Zatím však neexistuje lék, který by nemoc zastavil úplně. Koncem 90. let 20. století se však objevily takové, které jsou schopny za určitých okolností zmírnit průběh některých jejích forem. Nejmodernějšími léky jsou momentálně interferony, mohou se použít i cytostatika. Probíhá mnoho klinických studií, v nichž se zkoušejí interferony v tabletové formě. Zkoušejí se i různé alternativní metody, například léčba včelím jedem.
smrt obvykle způsobují komplikace, které přináší. Už i před třiceti lety se vědělo, že výrazně nezkracuje délku života. Pokud, tak maximálně o sedm let. Díky pokroku v medicíně ji dokážeme včas diagnostikovat a stav zlepšit. Hodně se v této souvislosti mluví také o využití kmenových buněk. Výzkum jde i tímto směrem, je to další naděje pro pacienty s touto nemocí
Fakta o skleróze multiplex
• Odhaduje se, že ji má 2,5 milionu lidí na světě
• U dospívajících je jedním z nejběžnějších onemocnění centrálního nervového systému
• Sklerózou se dělají jizvy na mozku a v míše
• I když příčina jejího vzniku není známa, hodně se mluví o jejím účinku na imunitní systém, který může být jednou z příčin nemoci
• Není přímo dědičná, i když genetická náchylnost hraje v jejím vývoji jistou roli
• Vyskytuje se častěji u žen než u mužů.
• Délku života výrazně neovlivňuje
Odborníci kladou při léčbě velký důraz na racionalitu, kalorickou přiměřenost, vyváženost, pestrost, omezení živočišných tuků, hodně vlákniny, vitamínů a minerálních látek. Doporučuje se dostatečné množství hořčíku, který obsahují zejména banány, mandle a datle. Při jeho nedostatku se mohou objevit křeče, slabost a chvění Z masa je třeba dát přednost kuřecímu, králičímu a nemastnému rybímu masu Nejvhodnějším mlékem je polotučné, v jídelníčku by neměly chybět zakysané mléčné výrobky, jogurty .Sýry by neměly obsahovat více než 30 procent tuku Při přípravě jídla použijte raději rostlinné oleje, ideální je panenský olivový. Luštěniny jsou bohatým zdrojem bílkovin, proto by se v jídelníčku měly objevovat alespoň jednou týdně. Ovoce a zeleninu je třeba zařadit do každodenního jídelníčku. A nezapomínat na dodržování pitného režimu.
• Únava je jedním z nejběžnějších symptomů
• Spasticita je zvýšení svalové ztuhlosti a může být spojeno s bolestivostí, když se svaly svírají
• Bolest
• Problémy měchýře a střev
• Sexuální problémy jako impotence, snížená vzrušivost, případně pociťování bolesti během pohlavního styku
• Poruchy smyslového vnímání
• Chorobná citlivost vyvolává nepříjemné pocity v těle. Patří sem "mravenčení", pocity štípání, hučení nebo svírání
• Poruchy vidění
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.