reaguje dvěma způsoby: nejprve v něm klesá tvorba stimulujícího neurotransmiteru - acetylcholinu, čímž se snaží vykompenzovat zvýšenou hladinu acetylcholinu, kterou kofein vyvolal. Pak se v mozku zvyšuje počet receptorů adenosinu (tlumícího neurotransmiteru), čímž chce zvýšit přítomnost adenosinu v mozkových odkazech. Mozek potřebuje brzdu, i když kofein vytlačuje a blokuje adenosin.
Důvodem jsou změny, které pitím kofeinu v mozku probíhají a mění jeho strukturu. Právě tyto změny přispívají ke vzniku závislosti. Mozek se časem přizpůsobí nové situaci a vlastně očekává účinky kofeinu na své neurony. Pokud nedostane svou obvyklou dávku, jde jakoby na poloviční výkon a zakrátko se dostaví abstinenční příznaky - bolesti hlavy a únava.
Mnozí jsou překvapeni výskytem bolestí hlavy při absenci kofeinu. Odpověď je zase v mozkových neurotransmiterech. Jednou z nejdůležitějších funkcí adenosinu je uvolnění nebo rozšíření cév - zejména v mozku a v srdci. Při pravidelné konzumaci kofeinu se v mozku zvyšuje počet receptorů adenosinu, ve snaze vyrovnat konkurenci kofeinu. Když však kofein v krvi poklesne, ničím nerušená činnost adenosinu vyvolává značné rozšíření cév. Tyto přivádějí do mozku více krve, což způsobuje výrazné prokrvení a bolesti hlavy.
Nejrychlejším řešením je šálek kávy, černého čaje, sycený nápoj s kofeinem (cola), nebo volně prodejné léky (Valetol, Coldrex, Alnagon, Ataralgin, Kinedryl, Mironal). Všechny tyto nápoje a léky obsahují totiž dostatek kofeinu.
Kromě bolestí hlavy se obvykle dostaví i nechutenství a pocity na zvracení. Může vás zachvátit deprese a přímo zuřivá chuť koupit si a uvařit oblíbený nápoj. Nepoddejte se těmto příznakům. Mozek se obvykle v průběhu 2 - 5 dní přizpůsobí normálnímu prostředí bez kofeinu, obnoví svou chemickou rovnováhu a bolesti pominou. Příznaky zmírňuje pití velkého množství chladné vody a cvičení na čerstvém vzduchu.
Narušením tvorby chemických látek v mozku se často objevují i jiné problémy, než abstinenční, nebo běžné psychiatrické. Návykoví "kávaři" mohou trpět oslabeným tělesným a duševním výkonem dokonce i mimo odvykacího období. Velký podíl na tom má snížená produkce acetylcholinu, která vyplývá z pravidelného užívání kofeinu. Výzkumy ukazují, že úbytek mozkového acetylcholinu zhoršuje duševní zdraví.
Kofein užívaný 6 hodin před spánkem stěžuje usínání, snižuje celkový čas spaní a zhoršuje kvalitu spánku. Zároveň zkracuje nejhlubší stádia spánku, při kterých si člověk nejvíc odpočine. Nadměrné množství kofeinu způsobuje vážné mozkové problémy a zvyšuje riziko cévních příhod.
• Vytváří závislost.
• Způsobuje abstinenční příznaky.
• Vyvolává nebo zhoršuje psychiatrické onemocnění (úzkostnou neurózu, depresi, psychózu, schizofrenii).
• Snižuje tělesný a duševní výkon.
• Zhoršuje kvalitu spánku.
• Ovlivňuje riziko výskytu jiných nemocí (vředy, choroby ledvin, rakovina) .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.