Roztroušená skleróza není nemoc bez vyhlídek na zlepšení

Datum článku: 31. 5. 2013

Roztroušená skleróza má tisíc tváří. Mnohé země včetně České republiky si každoročně připomínají toto onemocnění Světovým dnem roztroušené sklerózy (SM). Iniciovala ho Mezinárodní federace SM a každý rok by jím měla být poslední květnová středa. Skleróza multiplex je neléčitelné autoimunitní onemocnění, které ovlivňuje centrální nervový systém. Obvykle se objevuje mezi 20. a 30. rokem života a postihuje zejména ženy. Roztroušená skleróza (SM anglické označení), je druhým nejčastějším chronickým neurologickým onemocněním. Vyskytuje se zejména v mladším dospělém věku, přičemž ženy jsou v porovnání s muži postižené dva - až třikrát častěji.

Roztroušená skleróza není nemoc bez vyhlídek na zlepšení

RS je velmi proměnlivá a nepředvídatelná

Její podstatou je poškození nervového systému způsobené ztrátou myelinu-ochranné vrstvy nervových vláken v mozku. Tělo z neznámé příčiny vnímá myelin kolem nervů jako něco cizorodého, což vede k vzniku zánětu podél nervových drah. Nervová vlákna zbavená izolační ochrany nejsou schopna plnohodnotně přenášet signály v rámci nervové soustavy. Tento zhoršený přenos informací se projeví náhlým rozvojem neurologických příznaků, tzv. ataků.

Zákeřná diagnóza opředená mýty vystavuje postižené lidi velkému psychickému tlaku


Mnozí lidé ještě i dnes považují nemocné za odsouzené na invalidní vozík, dalším rozšířeným mýtem je, že onemocnění ničí paměť či svaly, že žena s RS nemůže mít děti, že RS vylučuje možnost cvičit, protože pacient se musí šetřit a podobně. K tomu se přidružuje i strach ze ztráty zaměstnání, proto mnozí svou diagnózu před zaměstnavatelem úzkostlivě tají. I proto se musí tato nemoc zbavit stigmatů, protože stále je rozšířený názor, že pacient RS je těžce handicapovaný. 

Potenciál opravit nervové buňky


U příležitosti Světového dne roztroušené sklerózy informují špičkoví odborníci z oblasti neurologie o nejnovějších výsledcích léčby účinnou látkou, která se nazývá Natalizumab. Přípravek patří společně s dalšími látkami, z kterých nejznámější je Interferon beta, do léčby ovlivňující průběh onemocnění. To znamená, že nejde jen o hašení jakéhosi požáru, léčbu, jejímž cílem je zvládnutí projevů choroby. Tato zároveň léčba pomáhá změnit průběh onemocnění tím, že snižuje četnost a závažnost zhoršení stavu nazývaného relaps. Tím i zpomaluje pokrok ochromení.

Natalizumab je monoklonální protilátka,

to znamená laboratorně vyrobená látka, která rozezná určitý cíl a umí se na něj navázat. Konkrétně Natalizumab brání přechodu bílých krvinek přes stěny cév v mozku do zanícené tkáně. Tím se potlačuje zánět v poškozeném místě a zamezí se přísunu dalších zánětlivých buněk do zanícených tkání. Právě zánět totiž poškozuje zmíněnou ochrannou vrstvu nervových vláken a obnažuje je. Přípravek se podává formou hodinu trvající infuze jednou za 4 týdny. Co je na tomto preparátu zajímavé? Dává šanci nejen na stabilizaci onemocnění - bez relapsů, zhoršování stavu - studie ukázaly i jisté zlepšení v podobě snížení postižení. Nejnovější údaje z kongresu Americké akademie pro neurologii poukazují na to, že Natalizumab má potenciál opravit zničené nervové buňky. Tím se nejen prodlouží doba bez příznaků, ale vzniklé škody se dají do jisté míry zvrátit.  RS je tedy onemocněním, které je léčitelné, přestože vyléčit ho stále nelze.

Výskyt  RS je v jednotlivých částech světa velmi rozdílný

Důvody nejsou zcela jasné, také ani příčiny vzniku onemocnění. Nejčastěji se vyskytuje v severní Americe, severní Evropě a jižní Austrálii, to znamená v chladnějších regionech. I proto se odborníci domnívají, že pozitivní vliv má intenzivnější sluneční záření a vyšší hladina vitamínu D. Další domněnka je, že vznik  RS může souviset i s určitými viry, konkrétně (v mladším věku) s nákazou herpetickým virům způsobujícím infekční mononukleózu. Dá se to však uzavřít také tak, že jde o kombinaci genetických faktorů a faktorů životního prostředí.  Co se týče dědičnosti, RS se nepřenáší přímo z rodičů na dítě, přestože celoživotní riziko pro dítě  je mírně zvýšené (3 – 5 procent).

Roztroušená skleróza je nepředvídatelné onemocnění

• Svým začátkem: Nejčastěji začíná v produktivním věku, to znamená mezi 20. až 40. rokem života, ale postihuje téměř všechny věkové skupiny.
• Svými příznaky: Spektrum příznaků je velmi široké. Příznaky se mohou lišit nejen u jednotlivých pacientů, ale časem se mohou měnit i u toho samého člověka.
• Svým průběhem: Průběh může být lehký, v trvání i 40 – 50 let, nebo výjimečně velmi těžký.
• Svou formou: V případě většiny pacientů (téměř 80 procent) se onemocnění začíná opakujícími se ataky (tzv. relaps-remitentní forma), z nich 60 procent přejde postupným zhoršováním do sekundární progresivního průběhu, asi 10 procent pacientů má od počátku primárně progresivní průběh.
• Frekvencí atak: Ataky mohou být časté, i několik v průběhu roku, nebo velmi vzácné, jeden za několik let.
• Odpovědí na léčbu: Ne každý lék je vhodný pro všechny pacienty, léčba by měla být šitá na míru.

Navzdory nepředvídatelnosti RS obvykle platí, že

• mezi první a druhou atakou uplynou průměrně dva roky
• po sedmi letech trvání nemoci pacient přejde bez opory 500 metrů
• po dvaceti pěti letech trvání onemocnění potřebuje nějakou oporu 70 procent pacientů
• invalidní vozík nutně potřebuje 15 – 20 procent pacientů

Příznaky roztroušené sklerózy

• únava
• zamlžené vidění na jednom nebo obou očích, dvojité vidění
• slabost v jedné nebo obou nohách
• brnění či pálení ve tváři, horních a dolních končetinách, trupu
• "pásové" brnění kolem hrudníku nebo břicha
• pálení při předklonu hlavy
• křečovitost, ztuhlost
• závratě
• nezřetelná řeč
• neovládání močového měchýře
Pacienti se RS mohou, ale nemusí mít jeden či více příznaků. Po několika dnech nebo týdnech se stávající příznaky často zmírní.

Autor: Martina Dvořáková