Varle se totiž během vývoje dítěte v děloze matky začíná tvořit těsně pod ledvinami a postupně sestupuje až do šourku, takže dítě po narození by mělo mít obě varlata bezpečně uložené v šourku. Při poruchách vývoje varlete se může sestup varlete zastavit a varle se do šourku nedostane. V současnosti víme, že varle by mělo být operačně u každého chlapce s nesestoupeným varletem do šourku staženo nejlépe do jednoho, nejpozději do dvou let života. Pokud se operace udělá později, zvyšuje se tím pravděpodobnost vzniku rakoviny varlete a téměř vždy se poškodí i tvorba spermií ve varleti, což má za následek neplodnost.
což souvisí se zvýšenou tvorbou pohlavních hormonů, záněty a úrazy varlete. Nádory (rakovina ) varlete jsou zákeřné v tom, že se poměrně dlouhou dobu nemusí vůbec projevit. Nádor většinou nebolí a může se projevovat pouze jako nebolestivá tvrdá bulka na varleti, nebo zvětšením celého varlete. V některých případech přijdou pacienti na vyšetření až tehdy, když se nádor rozšíří z varlete do jiných částí těla, hlavně do plic, nebo lymfatických uzlin v břiše, nebo na krku, případně nad klíční kost. Tehdy může mít pacient potíže s dýcháním, může vykašlávat krev, nebo jej může bolet břicho, případně krk.
postihuje orgán, který je dobře dostupný pro vyšetření. Varle je totiž umístěné v šourku a prohmatat ho nedělá problém lékaři, ale ani každému muži, případně jeho partnerce. Právě preventivní sebetestování varlete by mělo být běžné u všech mladých mužů po pubertě. Varle je nejlepší vyšetřovat po koupeli, kdy kůže šourku změkne, uvolní se svaly, které v chladu vytahují varle do slabiny, varle se spustí do šourku a můžeme ho velmi dobře prohmatat. Samovyšetřování se doporučuje jednou za 1-2 měsíce a pokud muž zjistí na varleti jakoukoliv změnu - bulku, nebo změnu velikosti varlete, měl by co nejdříve, to znamená do týdne navštívit urologa.
Samovyšetřování varlat by mělo široce propagovat podobně, jako samovyšetřování prsů u žen. Může totiž zachránit mnoho mladých životů. Pokud se nádor ( rakovina ) varlat zjistí v časném stadiu, dá se vyléčit téměř 100 %, zanedbané nádory ale mohou muže stát život.
co nejdříve odstranit celé varle i s nádorem. Operace se provádí na urologických odděleních a varle se vyndává z řezu v třísle. Důvodem je nutnost nejprve podvázat cévy, jdoucí z varlete přes slabinu, aby se při manipulaci s varlaty nevmasírovaly do krevního oběhu nádorové buňky. Varle se pak posílá na rozbor do histologické laboratoře, kde patolog zjistí typ nádoru a rozsah postižení varlete. Pacienta po operaci ještě většinou čeká další onkologická léčba. Podle toho, o jaký typ zhoubného nádoru varlete šlo, musí pacient podstoupit ozařování nebo chemoterapii. Kontrolní vyšetření po skončení hormonální léčby zahrnují vyšetření onkologických markerů a kontrolní CT vyšetření zaměřené na metastázy nádoru v plicích nebo v břiše. V současnosti je chemoterapie natolik účinná, že dokáže odstranit i poměrně velké masy nádorových metastáz. Pokud zvětšené lymfatické uzliny po léčbě nezmizí je třeba je odstranit operačně.
• vyšetření je dobré dělat po koupeli, nebo sprchování
• při vyšetřování může muž stát nebo sedět tak, aby varlata volně visela
• pravou rukou si chytíme pravé varle a levou rukou levé varle
• buď najednou oběma rukama, nebo postupně po jednom varleti se prohmatá varle od jednoho konce k druhému. Buď shora dolů, nebo opačně
• varle silně nestiskneme, pouze zlehka projdeme po povrchu varlete a snažíme se zjistit, zda je povrch varlete hladký a neobsahuje nějaké bulky
• porovnáváme i velikost varlat navzájem, měla by být přibližně stejné velikosti
• pokud jsou varlata hladká, nebolestivá, bez hmatných bulek, vyšetření zopakujeme v 1-2 měsíčním intervalu za stejných podmínek
• pokud na varleti nahmatáme bulku, zjistíme změnu velikosti celého varlete, nebo při prohmatání varle na některém místě bolí, urychleně navštívíme urologa.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.