V případě polycystických vaječníků jde o vznik několika malých cyst, které se objeví na jejich vnitřní i vnější straně. Právě to způsobuje pozdější problémy a může vést až k neplodnosti. Žena buď nemůže vyprodukovat potřebné vajíčko, které by bylo oplodněno, nebo jako druhá alternativa je vysoký výskyt potratů. Kvůli přítomnosti takového množství cyst se mohou vaječníky i neúměrně zvětšit. Tento problém může vzniknout kvůli hormonální nerovnováze v těle. Nedobře na ně působí zvýšený počet mužských hormonů, ale i inzulínu. Podstatnou roli hraje také dědičnost. Pokud měla matka nebo babička problémy, je třeba být ve střehu při jakýchkoliv signálech. Nejčastěji se objevuje u žen v reproduktivním věku. Podle průzkumů postihuje do 10 procent z nich a u téměř poloviny je dokonce dlouhodobě neidentifikovaný.
Pokud přijdete ke gynekologovi s podezřením na toto onemocnění, ten může zjistit skutečnou situaci dvěma způsoby. Nejprve vám odebere krev a zjistí přítomnost mužského hormonu v těle. Právě toto je rozhodující faktor, na jehož základě musí nastat časná léčba. Kromě toho vás vyšetří pomocí ultrazvuku, přičemž zjistí velikost vašich vaječníků a možnost přítomnosti cyst. Léčbu tohoto onemocnění nelze jednoznačně zanedbávat. Tato hormonální nerovnováha totiž způsobuje v těle později i jiná onemocnění, která mohou být pro tělo nebezpečnější než samotné polycystické vaječníky.
Léčba probíhá dvěma důležitými způsoby. V první řadě vám lékař nasadí hormonální léčbu. Za její pomoci se bude snažit potlačit mužské hormony v těle a napravit produkci estrogenu. Tato léčba je dlouhodobá a nedá se napravit třeba jen po měsíci užívání léků. K tomu navíc potřebujete udělat i změnu životního stylu. Potřebujete si napravit váhu, změnit stravu, potlačit zvýšenou tvorbu inzulínu, více sportovat a přestat kouřit.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.