K zlomeninám dochází při porušení celistvosti kosti. Jde o velmi nepříjemné zranění, které je nutno ošetřit. Neléčení nebo oddálení léčby působí jako komplikace. Další komplikací může být infekce (např. při nesterilním ošetření zlomeniny) nebo různé deformace. Některé zlomeniny vyžadují chirurgický zákrok. Léčba zlomeniny může být dlouhodobá, může trvat několik týdnů, ale i několik měsíců.
Dá se vůbec chránit před vznikem zlomeniny? Do určité míry ano! V první řadě je důležité vědět, zda patříte do rizikové skupiny.
• Nesprávné stravovací návyky (projevem může být např. nedostatek vápníku);
• Nadměrné užívání alkoholu a kávy;
• Kouření;
• Nedostatek fyzické aktivity;
• Chronická onemocnění (např. zánětlivá onemocnění pohybového systému);
• Dlouhodobé užívání některých léčiv (např. kortikoidů).
Co dělat v případě, že již došlo ke zlomenině? Jak ošetřit zlomeninu správně? Šetrně! Zlomeniny jsou sami o sobě bolestivá zranění, která mohou vyvolat šok u postiženého. Nešetrné a nekvalitní ošetření navíc může mít za následek poškození okolní tkáně úlomky kostí a zvětšení vnitřního krvácení. Základem při poskytnutí první podpory je znehybnit zlomeninu a zajistit převoz do nemocnice. Ošetření zlomeniny závisí na jejím typu, zda je zlomenina otevřená nebo zavřená.
Pokud je kůže nad místem zlomu porušena, pokud u postiženého přesahuje krev přes oděv v místě zlomené kosti, jedná se o otevřenou zlomeninu. V takovém případě je třeba rozstřihnout oděv, krvácející ránu překrýt sterilní gázou, pak přiložit vatu nebo sterilní polštářek a zajistit obvazem. Po ošetření otevřené zlomeniny jako rány, následuje znehybnění.
a přítomnosti otoku, se ošetřuje přes oděv a taktéž je nutné znehybnit ji. Jelikož u některých zlomenin je nutná operace při celkové anestezii, postiženému nepodávejte žádné jídlo ani tekutiny!
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.