Při dopravní nehodě je třeba zachovat především klid, NEZPANIKAŘIT a vzpomenout si na postup určený takzvaným záchranným řetězcem. Ten říká, že nejprve je třeba zajistit místo nehody a dosáhnout bezpečnost tohoto místa. Následně by měly přijít na řadu život zachraňující úkony (kontrola životních funkcí, zastavení silného krvácení, zakrytí otevřeného poranění hrudníku a zajištění průchodnosti dýchacích cest), volání záchranky, vytažení osob, první pomoc a předání místa nehody do rukou záchranářům. První pomoc při dopravní nehodě má za úkol zachovat životní funkce zraněných, zabránit zhoršení jejich stavu a poskytnout jim nezbytnou péči do příjezdu záchranky.
Zrakem ověřte, zda zraněný dýchá, krvácí, v jaké poloze má tělo a jaký je výraz a barva jeho obličeje. Sluchem ověřte, jak postižený dýchá a jaké jsou jeho projevy (sténání, reakce na oslovení). Hmatem ověřte dýchací pohyby, reakce na doteky, zda zraněného dotek bolí, zjistěte případné deformace a teplotu kůže.
Ránu zvedněte nad úroveň srdce, stiskněte ji prsty (pracujte ve sterilních rukavicích) nebo vložte do rány tampon. Následně ránu zavažte obvazem, pokud prosakuje, přidejte další vrstvy. Škrtidlo použijte pouze, jestliže zraněný krvácí z velkých tepen, případně při amputaci končetin nebo při krvácení z utvořené zlomeniny. Škrtidlo by mělo být široké, a pokud je to možné, přikládejte ho přes oděv. Nikdy ho nedávejte těsně nad koleno a těsně nad loket. Jako škrtidlo můžete použít šátek z výbavy autolékárničky.
V bezvědomí se člověk nachází, pokud nereaguje ani na třes, ani na oslovení. První pomoc vypadá tehdy takto: vyndejte mu z úst případné předměty, zakloňte mu hlavu, předsuňte mu dopředu dolní čelist, uložte ho do stabilizované polohy, pokud nedýchá, začněte ho oživovat a až do příchodu záchranky ho neustále sledujte. Oživování spočívá ve stlačování hrudníku ve výši 3 prstů od konce hrudní kosti.
V případě dopravní nehody je častým jevem úrazový šok. Projevuje se slabě hmatatelným tepem, povrchním a zrychleným dýcháním, bledostí, studeným potem, pocity žízně, apatií a spavostí. Nastává zejména při silném krvácení, mnohonásobných poraněních a zlomeninách velkých kostí. Člověka v šoku je třeba uložit do protišokové polohy (poloha vleže na zádech s nohy zvednutými do výšky třiceti centimetrů), ošetřit mu zranění, zabalit do deky, zvlhčovat ústa kapesníkem (zraněnému nikdy nedávejte pít) a snažte se ho uklidňovat.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.