Po čtyřicítce se u žen zvyšuje riziko rakoviny děložního čípku

Datum článku: 9. 5. 2013

Proč chodit pravidelně ke gynekologovi? Ignorovat gynekologické prohlídky a spoléhat se na to, že pokud nemáte žádné problémy, nemáte důvod sednout si do čekárny? Omyl. Je mnoho důvodů, proč byste si takovou prohlídku měli jednou ročně naplánovat. Zde jsou některé z nich: Čtyřicítka je věk, kdy se riziko rakoviny děložního čípku zvyšuje.

Po čtyřicítce se u žen zvyšuje riziko rakoviny děložního čípku

Rakovina děložního čípku


Čtyřicítka je věk, kdy se riziko rakoviny děložního čípku zvyšuje. Příčinou je infekce lidským papilomavirem, který spolu s dalšími rizikovými faktory spouští rakovinné bujení. Při brzkém odhalení a odstranění těchto změn se riziko karcinomu výrazně snižuje a další léčba je mnohem účinnější.
Na prevenci by však neměla zapomínat ani žena, která je očkovaná.


Ultrazvukové vyšetření


Ideální je navštěvovat lékaře, který má ve své ambulanci i ultrazvuk. Ultrazvukové vyšetření totiž pomůže odhalit i takové změny, které lékař běžným vyšetřením neodhalí. Jde například o změny ve tvaru a struktuře vaječníků, posouzení děložní sliznice a odhalení jejích případných nepravidelností či sledování vývoje myomů.


Skryté infekce


V dnešních časech může žena dostat infekci, i když nevede promiskuitní život a chrání se. Stačí však zajít do bazénu nebo na koupaliště a "zadělá" si na kvasinkovou infekci. Zatímco bakteriální či kvasinkový zánět lékař pozná pohledem, je mnoho infekcí, které na přehlídce nezachytí. Příkladem mohou být chlamydie a odhalí je až cytologie nebo histologie.


Poruchy cyklu


Čtyřicítka je i věk, když u mnohých žen dochází ke změnám v menstruačním cyklu, intervaly mezi krvácením se mohou prodlužovat nebo zkracovat. Může jít o hormonální změny, které vyvrcholí přechodem a menopauzou, ale může jít také o příznak vážnějšího onemocnění. Dalším problémem v tomto věku může být i silné krvácení, což vede k nadměrné ztrátě krve a chudokrevnosti. Prohlídkou se zjistí, zda je příčinou myom, zánět či hormonální nerovnováha.


Antikoncepce


Jako prevence před nechtěným otěhotněním je nejčastěji doporučována gynekology. Mnohé ženy ji sice odmítají přesto, že dnešní pilulky obsahují pouze velmi nízké dávky hormonů.


Vyšetření prsů


Součástí prevence je i palpační vyšetření prsů a regionálních lymfatických uzlin. I proto je důležité navštěvovat lékaře jednou ročně.
 

Autor: Lenka Kostková