Plané neštovice nemají rády sluneční záření

Datum článku: 20. 6. 2013

Sluneční záření brání epidemiím planých neštovic. V zimních měsících kulminuje u dětí výskyt planých neštovic a není to tak náhodou. Plané neštovice jsou nepříjemným, ale relativně snadno léčitelným virovým onemocněním. Podle zjištění vědců totiž šíření tohoto virového a silně nakažlivého onemocnění brání vystavení slunečnímu světlu a toho je právě v zimních měsících nejméně. Britští vědci z Londýnské univerzity tím částečně vysvětlili, proč se plané neštovice v podstatně menší míře vyskytují regionech, kde jsou děti více vystaveny ultrafialovému (UV) záření ze slunka. Podle studie zveřejněné v časopise Virology sluneční světlo dokáže deaktivovat viry na pokožce a podstatně jim ztížit schopnost přenosu mezi dětmi. Odborníci však upozorňují, že při přenosu planých neštovic hrají roli i jiné faktory, než je teplota a vlhkost vzduchu a životní prostředí.

Plané neštovice nemají rády sluneční záření

Plané neštovice jsou na rozdíl od pravých neštovic dobře léčitelné

Infekci způsobuje varicella-zoster virus, nazývaný také lidský herpes virus 3. Tento virus se přenáší z nemocných osob přímým kontaktem a vzdušnou cestou. Vyrážka se nejprve objevuje na trupu, obličeji a ve vlasech a postupuje na končetiny. Zpočátku má podobu červených flíčků a postupně se mění na pupence, pak puchýřky, jejichž obsah se zakalí, puchýřek praská a vytvoří se krusty. Tato přeměna trvá přibližně 24 hodin. Během dalších pěti dnů se objeví nové vlny vyrážek, takže na těle nemocného jsou viditelná všechna uvedená stádia vyrážky. Průměrný počet vyrážek u jinak zdravých jedinců je 250 až 500.

O UV záření se už dříve ví, že dokáže deaktivovat viry

Právě toto je důvod, proč se plané neštovice méně vyskytují a hůře přenášejí mezi dětmi v tropických zemích. Rovněž to pomáhá vysvětlit, proč se plané neštovice častěji objevují v jarních a zimních měsících, když na severněji položené zemi jako je Česká republika dopadá méně světla.

Vědci analyzovali údaje z 25 předcházejících studií z různých zemí světa

a porovnali je s údaji o lokálních klimatických podmínkách. Takto našli jasné spojení mezi množstvím UV záření a výskytem neštovic. Podařilo se jim i vysvětlit i na první pohled matující údaje. Například na Srí Lance a v Indii se plané neštovice vyskytují nejčastěji během nejžhavějších, nejsušších a nejslunnějších měsíců. Příčinou je znečištění atmosféry (například prachem), které způsobuje, že na povrch dopadá méně UV záření než během deštivých období. Nikdo předtím nebral UV záření jako faktor epidemií planých neštovic, ale tento výzkum poukázal na zřetelnou souvislost mezi množstvím denního světla a výskytem tohoto onemocnění.

Autor: Martina Dvořáková