Onemocnění žil je třeba včas odhalit a léčit

Datum článku: 15. 5. 2013

Při žilních onemocněních je nutná včasná léčba. Chronické žilní onemocnění je jedním z nejčastějších chronických onemocnění v civilizovaných zemích. Navzdory tomu 75 procent pacientů zůstává neléčených. Pacienti by si měli vyžádat odborné vyšetření u praktického nebo odborného lékaře a následně vhodnou léčbu.

Nádory hlavy a krku


Onemocnění žilního systému se spojuje s křečovými žilami-varixy


Trpí jimi tři procenta 30 až 40 letých mužů a 20 procent žen. S věkem se riziko onemocnění zvyšuje, varixy má 40 procent 70 letých mužů a až polovina žen. Zpočátku jsou hlavními příznaky oteklé nohy, noční křeče, pocit těžkých nohou, pálení, svědění či napětí a citlivost nohou na dotek. V případě těchto obtíží by měl pacient navštívit lékaře a zahájit léčbu, aby se podařilo zabránit propuknutí do horšího stadia, jako jsou křečové žíly nebo bércový vřed.


Sonografické vyšetření ukáže,

zda má pacient hluboký žilní systém, povrchový žilní systém nebo oba. Při každém z nich je nutný jiný způsob léčby. Těžištěm léčby hlubokého žilního systému, který odvádí až 90 procent krve zpět do srdce, je medikamentózní léčba a nošení kompresivních punčoch. V současnosti už existují i podkolenky a další druhy punčoch, které jsou přizpůsobeny pacientce na míru a jsou pohodlnější. Důležitá je i chůze, která podporuje svalovou pumpu v lýtkových svalech. Při léčbě povrchového žilního systému, který odvádí do srdce deset procent krve, je řešením chirurgické odstranění nemocné části, sklerotizace, laser nebo podtlaková radiofrekvenční ablace s podporou léků. Tyto druhy léčby jsou dostupné pouze v ambulanci lékaře, který musí zvážit, která z možností je nejvhodnější.


Poruchy žilního systému jsou dědičné


Pokud na ně trpí oba rodiče, je 89 procentní šance, že žilní onemocnění zdědí jejich potomek. V případě, že je nemocný jen jeden rodič, možnost, že se projeví nemoc í u dítěte, je 47 procentní. Pokud jde o vzdáleného příbuzného, stále zůstává 20 procentní riziko.


Dalšími rizikovými faktory jsou


věk, obezita či opakovaná gravidita. Díky povolání jsou ohroženi kadeřníci, číšníci, prodavači a všichni, kteří jsou nuceni dlouhodobě v zaměstnání stát. Onemocnění žil se v populaci vyskytuje poměrně často, ale to není důvod k tomu ho podceňovat. Přestože není možné úplné vyléčení, včasným určením diagnózy a vhodnou léčbou se dá zpomalit či pozastavit progrese onemocnění.

Autor: Lenka Kostková