Aristoteles ve 3. století p. n. l. věděl, že vzteklina je přenesena na člověka po pokousání vzteklým zvířetem. Římský spisovatel Columella se domníval, že vzniká z nedostatku tekutin, nebo po vdechování toxických výparů. Teorií bylo mnoho - od vlivu počasí na rozvoj onemocnění, až přes zlé démonů, dílo ďáblovo, hněv Boha. Vzteklinu provázejí mnohé příznaky, jedním z nich je slinění, proto se domnívali, že původcem vztekliny je červík, nacházející se na dolní části jazyka. Z tohoto názoru je odvozen ještě i dnes používaný název pro tuto nemoc lyssa, což znamená v řečtině červíky.
Poraněné místo se vypalovalo. Tisíce let bylo lidstvo bezmocné a navzdory snaze najít prostředek k léčbě vztekliny, jediný jistý konec byla smrt. Zvrat přišel až v roce 1881 - 1890 kdy Louis Pasteur a jeho spolupracovníci Galtier a Roux našli způsob jak vzteklinu léčit. V roce 1885 vakcínou zachránil chlapce a tento původní fixní virus je i v dnešní době základem všech mozkových vakcín.
všech teplokrevných živočichů včetně člověka. Projevuje se příznaky zánětu mozku a míchy. V přírodě jsou přenašeči hlavně psovité, kočkovité, kunovité šelmy, primáti a netopýři. Druh nákazy se liší v závislosti na geografické oblasti.
Nejčastěji přímým kontaktem – kousnutím, slinami.
Nejnebezpečnější jsou poranění na hlavě a prstech rukou, protože nervovými dráhami virus proniká do mozku. Pozor si je třeba dávat na sliny. Přenos nákazy hrozí i konzumací zvířat uhynulých na vzteklinu, kapénkami slin ve vzduchu, srstí a ostatními předměty, které přišly do kontaktu se vzteklým zvířetem. U nás bylo nejvíce případů vztekliny kvůli nakaženým psům a liškám.
Hlava, šíje, nehtová lůžka jsou nejnebezpečnější, protože jsou přímo spojeny s nervovými zakončeními. Virus proniká do CNS a následně poškozuje neurony hyppocampu, prodlouženou míchu a všechny části mozku. V cytoplazmě se tvoří acidofilní inkluze - tzv. Negriho tělíska. V úseku poškozených buněk vznikají tzv. uzlíky vztekliny (lymfocytální infiltráty) a právě ty způsobují paralýzu a v konečném stadiu smrt.
1. Stádium zádumčivosti (melancholické)
2. Stádium zuřivosti (excitační)
3. Stádium obrna (paralytické)
Po uplynutí inkubační doby 3-6 týdnů se zvíře stává smutné, bázlivé a skrývá se na tmavá místa. Bez důvodu se rozruší, je náladové. Postupně přestává jíst kvůli křečím hltanu. Žízeň a horečka, lízání kamenů a jiných předmětů - tzv.. "perverzní chuť".
Zuřivé a nespokojené zvíře kouše všechno kolem sebe, i vlastní tělo. V tomto stádiu napadá i vlastního majitele. Často si ukousne i končetinu, ocas, pohlavní orgány. Stadium zuřivosti trvá 3-4 dny.
Poslední stádium před smrtí - ochrnuté čelistní a jazykové svaly, ochablá čelist, suchý modrý jazyk visící z tlamy. Ze zvířete vytéká množství táhlý slin, postupně ochrne celé tělo až se nakonec udusí. stádium trvá půl dne až dva dny.
Nejčastější fáze domácích mazlíčků. Nemoc vzniká i přes očkování, u zvířat se nevyvine dostatečná imunita a zvíře onemocní.
Z člověka na člověka se virus přenáší jen výjimečně. Při většině případů člověk onemocněl po kontaktu se zběsilým zvířetem. Inkubační doba je závislá na místu poranění - 10-15 dní při ranách na hlavě, ostatní poranění od tří týdnů i do dvou měsíců. Pokud máme podezření, že jsme byli v kontaktu se zběsilým zvířetem, nebo nás kouslo, je třeba vyhledat lékaře - aplikace vakcíny. Pokud propukne vzteklina, neexistuje žádná léčba, která by odvrátila smrt.
Bolesti v záhlaví, horečka, nespavost nechutenství, změny a výkyvy nálady, neklid, pocit strachu a úzkosti, místo poranění je na dotek bolestivé. Stav trvá několik dní.
Období křečí hltanových, hrtanové svalů - trvá 2 - 3 dny. Hydrofobie -strach z pití, aerofobie - strach ze závanu vzduchu na obličeji, překáží mu hlasitější řeč, nastávají obrovské bolesti. Později nastupují záchvaty zuřivosti. Postupně se vlivem křečí znetvoří obličej, vytékají sliny, delirium a teplota 39 - 40 C. Občas má i jasné vědomí, přičemž si uvědomuje hrůzu svého postavení a duševně velmi trpí. Smrt přijde v křečích a bolestech zpravidla do tří dnů.
stádium, protože pacient je při plném vědomí, zmizí křeče, může polykat i pít. Najednou přijde obrna celého organismu včetně svalů a orgánů - úplná paralýza. Smrt nastane vlivem paralýzy srdce a dalších orgánů zpravidla šestý den od vypuknutí nemoci. Tichá vzteklina se vyskytuje hlavně u dětí a žen - po prvním stádiu dochází okamžitě k paralýze. Už rozvinutá vzteklina je neléčitelná, ke zmírnění bolestí se používají silná narkotika.
pořádá se i plošná vakcinace lišek, jejich redukce - toto mají na starosti většinou myslivci případně veterináři. Profylaxe vztekliny u lidí spočívá ve správném lékařském ošetření poranění a následné očkování.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.