Proto je potřebná návštěva lékaře, který stanoví diagnózu a doporučí patřičnou léčbu.
1. Na nohou nic není nevidět, ale občas je máme těžké, bolí nás, otékají nám a máme v nich křeče. Problémy nás trápí zejména vsedě a stoje a ustoupí, když si lehneme nebo když chodíme.
2. Na nohách máme žilky připomínající malé metličky, zejména v oblasti kotníku.
3. Viditelné žíly převážně na zadní straně lýtek známé také jako křečové žíly.
4. Opuchající nohy v důsledku zátěže či nevhodného oděvu (např. těsné ponožky).
5. Kožní změny v důsledku zhoršeného vyživování pokožky poškozenými cévami.
6. Bércové vředy, které se správnou léčbou mohou zahojit.
7. Nezhojené vředy, které je třeba řešit chirurgicky. Křečové žíly - viditelně klikaté žíly zejména na nohách.
• Zánět žil - způsobuje ho ucpání žil v důsledku poškození cévních stěn.
• Lymfedém - otok způsobený nahromaděnou tekutinou pod kůží.
• Žilní bércové vředy - způsobuje je otok, který vzniká v důsledku tlaku v žilách. Vede až k popraskání kůže a odumření tkáně, která nemocné cévy nestačí správně vyživovat. Nejčastěji je kolem kotníků, velmi bolí a dlouho se léčí.
• Hemoroidy - tzv. zlatá žíla vznikne otokem, zánětem a poškozením žil na vnitřní straně konečníku.
kteří si neudržují a nedostatečně kontrolují hladinu cukru v krvi. Vážným rizikovým faktorem je i vysoký krevní tlak, kouření a vysoká hladina cholesterolu v krvi. Zvýšená hladina cholesterolu a zvýšený krevní tlak jsou velmi častým průvodním jevem u diabetiků - cukrovkářů, proto je bezpodmínečně nutné sledovat, vhodnou životosprávou a léky je upravovat a tím snížit případné postižení tepen, srdce a celého oběhového systému. Tato onemocnění mohou být velmi závažné a nebezpečné.
• Při každé možné příležitosti pohybujte nohama (procházejte se, dělejte nohama krouživé pohyby).
• Zvolte si vhodný sport (pro žilní oběh je nejvíce prospěšná chůze, ale svůj význam má i tanec, plavání, gymnastické cviky či jízda na kole).
• Vyhýbejte se přímému působení tepla (teplo totiž rozšiřuje žíly).
• Předcházejte zácpě a nadváze (konzumujte stravu s vysokým obsahem vlákniny, nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin, omezte příjem nasycených tuků).
Pouze časná a správná léčba může zabránit pozdějším komplikacím. Postupující charakter onemocnění vyžaduje dlouhodobou a komplexní péči v každém klinickém stadiu onemocnění.
v těch závažnějších stádiích do rukou zkušeného angiologa či cévního chirurga, který zhodnotí pokročilost onemocnění a určí optimální léčbu odpovídající aktuálnímu stadiu nemoci. Určitě není dobré tyto problémy odkládat, protože pokud onemocnění nepodchytíte včas, časem se zhoršuje.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.