Dokáže ženu chránit před infekcí nejčastějšími a nejnebezpečnějšími typy viru HPV 16 a 18. Ty jsou odpovědné za více než 72 procent případů rakoviny děložního čípku. HPV je virus, který postihuje ženy i muže a během svého života s ním přichází do kontaktu téměř 80% populace. Dnes je známo více než sto čtyřicet různých typů HPV. Přibližně 40 z nich je známých jako genitální typy, které postihují oblast genitálií, a 20 z nich přímo souvisí se vznikem rakoviny děložního čípku.
mohou se tyto abnormální buňky po určitém časovém období a za přítomnosti kofaktorů (kouření, promiskuita a jiné) změnit na rakovinné buňky. HPV je vysoce infekční, a k jeho přenosu může dojít při jakékoliv sexuální aktivitě. Mnoho lidí infikovaných HPV nemá žádné příznaky onemocnění, Proto mohou přenášet virus, aniž by o tom věděli.
Primární prevence znamená, že chrání před vyvolávající příčinou onemocnění, a tak pomáhá předcházet samotnému vzniku onemocnění. Primární prevencí je například očkování. Sekundární prevence sice nechrání před rizikem vzniku nemoci, ale je zaměřena na včasné odhalení počátečních stádií onemocnění. To umožní jejich léčbu a odstranění dříve, než by mohly přerůst do rakoviny. Metodou sekundární prevence jsou preventivní prohlídky.
Moderní možností primární prevence rakoviny děložního čípku je očkování, které dokáže ženu ochránit před infekcí nejčastějšími, nejnebezpečnějšími typy viru HPV 16 a 18. V současné době jsou dostupné dvě vakcíny proti HPV. Obě mají stejný mechanismus účinku a obsahují podobné účinné látky. Obě chrání před infekcí, ale určité rozdíly mezi vakcínami přece jen jsou. První vakcína chrání až před čtyřmi typy viru, kromě virů HPV 16 a 18 i před HPV viry typu 6 a 11, které jsou nejčastější příčinou nepříjemných genitálních bradavic.
V praxi se doporučuje zejména u mladých dívek kolem 12. roku života. V tomto období je účinnost vakcíny největší a dívky jsou v našich podmínkách ještě většinou panny, takže přítomnost HPV infekce je u nich ještě nepravděpodobná. Dostatečná účinnost této vakcíny se však potvrdila i ve vyšším věku, a proto byla schválena pro ženy až do 45 roků. Praxe ukázala, že vakcína chrání očkovaného jedince nejen před HPV typy 6, 11, 16 a 18, proti kterým byla vyrobena, ale zčásti i před dalšími deseti typy HPV-31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58a 59. Infekce těmito typy je sice méně častá, ne však ojedinělá. Druhá vakcína také chrání před HPV viry typu 16 a 18, nechrání však před jinými onemocněními, například genitálními bradavicemi. Je odzkoušená a schválená pro dívky a mladé ženy ve věku 10 až 25 let. Stejně jako první vakcína prokázala i druhá tzv. zkříženou ochranu a dokáže do určité míry chránit i před HPV typy 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66a 68. Doba, během níž očkování ženy chrání před rakovinou, zatím není zcela prozkoumána, protože jde o poměrně nový lék.
Podle odhadů bude vakcinace chránit očkované ženy před rakovinou minimálně 10 až 15 let a podle určitého matematického modelu je to až 20 let. Zkoumalo se i současné působení hormonální antikoncepce a očkování a zjistilo se, že jejich účinky se nijak neovlivňují.
je vyrobena synteticky a neobsahuje genetický materiál virů. Proto nehrozí, že by se z ní pacientka infikovala virem a tím později mohla onemocnět na rakovinu děložního. No tak jako všechny léky mohou i tyto vakcíny u některých pacientek vyvolávat různé vedlejší účinky. Mezi nejčastější patří reakce v místech vpichu, jako je mírně zarudnutí, citlivost či lehký otok. Někdy může dojít i k přechodnému zvýšení tělesné teploty.
Po očkování by člověk neměl podstupovat žádnou větší fyzickou ani psychickou zátěž. Za období očkování proti HPV však nebyly zjištěny žádné závažné nežádoucí účinky obou vakcín.
1. Rakoviny prsu
Jde o nejobávanější nemoc zřejmě proto, že kromě zdraví ničí i ženskou krásu. Riziko, že nemoc propukne, stoupá po 45. roce života.
2. Rakoviny děložního čípku
Při žádném jiném nádoru není prevence tak účinná jako u krčku dělohy. Navzdory obavám však ženy prevenci stále velmi nedbají.
3. Rakoviny vaječníků
Pokud se toto onemocnění vyskytlo v rodině, je třeba chodit na preventivní prohlídky, protože rakovina vaječníků je dědičná. Odhalit nádor není snadné, protože vaječníky mění svou velikost v průběhu cyklu a rostoucí nádor tak ničemu nepřekáží. Jedinou známou a fungující prevencí je užívání antikoncepce, která snižuje riziko vzniku nádoru až o polovinu.
4. Rakoviny dělohy
Velká šance na úplné uzdravení je, pokud se problém diagnostikuje co nejdříve. Mnoho žen k lékaři přichází pozdě i přes příznaky, jakými může být krvácení po menopauze. Největším rizikem je obezita, častěji se toto onemocnění vyskytuje u bezdětných žen.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.