ale i jiných druhů rakoviny hraje strava. Strava bohatá na brokolici, rajčata, ovoce, vlákninu, sóju, tofu, vitamín E, selen může mít ochranný účinek. Naopak strava s vysokým obsahem živočišných tuků je spojená s rizikem vzniku rakoviny prostaty. Existuje vztah mezi obezitou a rakovinou prostaty. Mezi rizikové faktory patří i životní styl, kouření, hormonální změny ...
přerušované močení, slabý proud, bolesti při močení, únik moči, krev a pálení při močení, slabost, bolesti při močení, hubnutí.
od rozšíření metastáz do organismu a na celkovém stavu pacienta. Pokud je nádor lokalizovaný upřednostňuje se chirurgické odstranění prostaty, při pokročilejším nálezu bez přítomnosti metastáz se indikuje radioterapie.
vrátit je do normálního života. Jde o implantaci radioaktivních zrn do prostaty. Je to alternativa vnějšího ozařování, je šetrnější, bez komplikací a vedlejších účinků. Její výhoda je, že ozařuje prostatu zevnitř vysokou dávkou záření a stejně přesnost umístění radioaktivních zrn. Je to jednorázový zákrok. Je vhodná pro pacienty s karcinomem prostaty, bez postižených uzlin a metastáz. Pokud je prostata větší pacient se nejprve podrobí hormonální léčbě, čímž se dosáhne zmenšení.
v gynekologické poloze monitorováním přes konečník. Zrna jsou zaváděna zvenčí. Dva dny po zákroku má pacient zavedený v močové trubici katetr, po jeho vytažení může dočasně způsobovat pálení při močení. Pokud se vytvoří nějaká modřina, po pár dnech se vstřebá. Přibližně po deseti dnech vzniká postradiační reakce, kdy tkáň kolem zrn začne otékat.
protože se uvolňuje radioaktivita. Stejně nesmí být v přítomnosti těhotných žen. Zrna se mohou vyloučit i pohlavním stykem, proto je třeba používat kondom.
ten by měl být pro muže stejně důležitý jako gynekolog pro ženy.
může se použít chemoterapie. Ta však nádor ani metastázy nezničí, pouze zmírní bolest. Přesto jak hrozivě to vypadá, život s tímto onemocněním je v podstatě dobrý. Prevence neexistuje, nebo se ji zatím odborníkům nepodařilo najít, hlavní je diagnostikovat onemocnění v raném stádiu.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.