Kostrč je zbytek původního ocásku, který jsme v průběhu vývoje ztratili. Původně ji tvořilo pět kostrční obratlů, které postupně srostly a zůstala jen chrupavka mezi posledním křížovým a prvním kostrční obratlem. Srostlé obratle jsou propojené dvěma kořeny z míchy, proto je bolest kostrče velmi intenzivní.
Po pádu můžete mít pocit, že vás bolí kostrč, ačkoliv to tak není. I když se udeříte do kyčelního kloubu nebo bederní páteře, či místa, kde se pánev připojuje ke křížové kosti, může vás bolet kostrč.
Pokud jste se pouze udeřili, kostrč se zhojí sama. Pokud se však posunula, vykřivila či zlomila, může vás bolet pořádně dlouho a napraví vám ji až ortoped. Právě zranění kostrče může být důvodem, proč se ženám nedaří otěhotnět, mají bolesti při pohlavním styku a časté záněty močového měchýře. Mužům dokonce toto zranění způsobuje impotenci.
Stačí, když budete stahovat a uvolňovat zadek. Můžete to dělat kdykoliv a kdekoliv. Čím pevnější budete mít svaly kolem kostrče, tím snazší bude hojení po úrazu. Abyste měli zadek dobře prokrvený, kromě cvičení ho popleskávejte rukama. Nejlépe ráno a večer, kdy se převlékáte z pyžama a když si znovu oblékáte.
Kostrč se může snadno zranit i při porodu. Aby se dítě dostalo ven, kostrč se musí alespoň o centimetr posunout. Snadněji se vrátí na místo, pokud máte kolem kostrče svaly. I půl roku po porodu může mít žena pocit, že ji bolí konečník nebo kříže a přitom je to právě kostrč.
Po úrazu kostrče seďte na měkkém polštářku nebo na nafukovacím kole. Pokud se nejedná o zlomeninu postačí tlumit bolest a naordinovat si klidový režim hlavně od sportu.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.