Podle vyjádření odborníků je situace, vzhledem k pokročilému zdravotnictví a možnostem léčby v 21. století, alarmující. Paradoxem je i skutečnost, že ačkoliv zdravotní pojišťovny vykazují nárůst výdajů na léčbu pacientů s cukrovkou a stadiem tzv. diabetické nohy, dostupnost revaskularizační terapie (obnovení krevního zásobení) a terapie hojení ran je stále nedostatečná.
V České republice trpí cukrovkou téměř osm procent populace. I proto dnes můžeme toto onemocnění nazvat civilizačním onemocněním s výrazným vlivem na společnost i ekonomiku. Navzdory progresu v oblasti vývoje nových léků je zřejmé, že právě zdravotnické inovace a pomůcky pomáhají zachraňovat lidské životy. A to nejen pacientům trpícím cukrovkou. Na druhé straně je otázkou, zda mají všichni pacienti přístup k léčbě, která je může uchránit před amputací, zkvalitnit a prodloužit jim život. Pravděpodobnost tzv. diabetické nohy u cukrovkářů je přibližně 60 procent, přičemž představuje až 40 - 45 procent všech amputací. Důležitá je zejména osvěta a informovanost pacienta o možnostech léčby. Zefektivněním přístupu pacientů ke zdravotnickým pomůckám a inovacím, důslednými preventivními opatřeními či včasnou diagnostikou základních diabetických faktorů lze u diabetiků zredukovat počet amputací končetin.
Až v 92 procent případů dokáží postiženou končetinu zachránit endovaskulární metody spočívající ve vyztužení cévy stentem či cévní rekonstrukce. Zdravotní pojišťovny a Ministerstvo zdravotnictví ČR by měly zlepšit přístup pacientů k revaskularizační terapii i ke komplexnímu procesu hojení ran. Diabetická noha se může často rozvinout na pohled nevinnými zraněními, jako jsou malé řezné rány, naražení, otlaky ... Právě včasné zachycení zdravotního problému a správně indikována léčba hojení ran může výrazně napomoci pacientům stabilizovat jejich zdravotní stav a minimalizovat rizika vzniku těžkých infekcí na končetinách. Syndrom diabetické nohy je třeba léčit vždy komplexně, opomenutí kterékoli součásti léčby má za následek zpomalení hojení nebo zhoršení stavu a zbytečná amputace. Zejména je třeba zdůraznit dvě nezbytné součásti komplexní léčby, které se v praxi nejčastěji opomíjejí: odlehčení postižené nohy (speciální obuv, ortopedické pomůcky...), účinnou dostatečně dlouhodobou antibiotickou léčbu. Nezbytné je také vždy při podezření na cévní příčinu zajistit příslušná vyšetření včetně angiografie (vyšetření cév zobrazovací metodou) a v případě ischemie se pokusit o revaskularizaci. Cílem revaskularizace je dosáhnout zlepšení průtoku alespoň v jedné tepně nohy, především v té, která zásobuje postiženou oblast.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.