Největší výskyt však bývá od dubna do října. Donesete si ho domů jak z jara, v létě, i na podzim, ať už z lokality kolem Vltavy nebo nadmořskou výškou poměrně výše položených Orlických hor. Je stejně nepříjemné jako i nebezpečnépro svého hostitele. Nevyskytuje se v bažinách, v jehličnatých lesích bez trav a keříků, v suchých borových a akátových lesích, na orné a hospodářsky využívané a obráběné půdě.
• očkování
• repelent
• důkladná prohlídka celého těla po každém návratu z přírody
následně si všímat možných příznaků případné infekce. Klíšťata se nejčastěji vyskytují ve vrstvě zeleně asi tak 0,5 až 1 metr nad zemí, kde nacházejí potřebnou vlhkost. Pohybují po stéblech trávy, listech nebo v keříkovitém porostu. Bez krve přežijí až jeden rok. Na těle vyhledávají dobře prokrvená místa s tenčí kůží, jako je například jamka za kolenem, slabiny, ohyb lokte, zápěstí, břicho, podpaží, taktéž za ušima a ve vlasech, kde jsou nejhůře zjistitelná. Některá klíšťata podle stadia vývoje jsou menší než špendlíková hlavička. Životní cyklus klíštěte• larva• nymfa• imago - dospělé klíště.
Larva se obvykle přisává na drobné hlodavce, z nichž po nasátí odpadne. Později nastává stádium proměny, kde dochází k přeměně všech larvální orgánů na orgány vyššího vývojového stupně, kterým je nymfa. Nymfa se přisává obvykle na větší zvířata, jako jsou králíci, psi, kočky a samozřejmě na člověka. Po načerpání potravy (krve) nymfa opět odpadá a prochází konečnou přeměnou na imago dospělého jedince, samičku nebo samce schopného další reprodukce. Krví se živí pouze samičky, sameček už nesaje, jeho úkolem je oplodnění samičky. Dospělá samička využívá jako zdroj své potravy větší živočichy jako jsou srnky, jeleni, divoká prasata, dobytek, koně, psi, kočky a na člověka se samozřejmě nezapomíná. Krev saje po dobu jednoho až dvou týdnů, pak odpadne, naklade vajíčka a uhyne. Vývojový cyklus klíštěte trvá dva až tři roky.
Místo, kde se přisálo klíště obvykle v prvních hodinách člověk vůbec necítí - nesvědí, nepociťuje přítomnost tohoto cizopasníka na svém těle. Už po 24 až 48 hodinách, nastává urychlené nasávání krve, tím se zintenzivňuje sekrece slin klíštěte a zvyšuje riziko přenosu infekce do krevního oběhu. To je hlavní důvod se po návratu z přírody důkladně zkontrolovat a případná přisátá klíšťata ihned odstranit.
používaný v kuchyni, nebo jeho výtažky, ale ani toto není zaručeno. Na někoho se přisávají prakticky vždy a všude, ale na jiného nikdy. Tato skutečnost pravděpodobně souvisí ve složení lidského potu. Jdete-li do přírody se zvýšeným výskytem klíšťat, tak přizpůsobte svůj oděv, to znamená světlé oblečení, dlouhé rukávy, dlouhé kalhoty, mají být zastrčeny v botách, je třeba používat repelentní přípravky, neodpočívejte a nepoposedávejte na okrajích lesa v nízkém porostu s vysokou trávou, po návratu z přírody se převlečte, vytřepejte oděv a vyperte ho, osprchujte a prohlédněte se.
Klíštěte vytáhněte pinzetou tak, abyste ho nepoškodili a nedostali se do styku s jeho tekutinami a dezinfikujte! Po vyjmutí klíštěte několik dní pozorujete příznaky podobné chřipkovému onemocnění, a též místo kde bylo přisáté klíště, pokud zůstalo zarudlé, je třeba navštívit svého lékaře a upozornit ho na možnou nákazu.
Neuduste zakousnutého klíštěte olejem nebo jiným krémem. Klíště sice udusíte, ale zároveň vám takové klíště vyvrhne obsah ze svého nitra, do rány, v případě pokud je nakažené, infekci vám vstříkne přímo do těla.
Celkem postačuje pinzeta a dezinfekční prostředek. Přisáté klíště uchyťte pinzetou nebo speciální pomůckou na vyndávání klíšťat, (lze zakoupit v lékárně) co nejblíže u kůže a snažte se ho vyviklat, nevytáčejte ho, je zakousnuté. Nedrťte ho, nedotýkejte se ho! Po odstranění vpich vydezinfikujte. Vyndané klíště je nejideálnější spálit.
Pokud odstraňujete klíště ze zvířat, je důležité mít rukavice nebo igelitový sáček na ruce. Pokud nemáte s sebou pomůcky na odstranění klíštěte v přírodě, počkejte domů. Pokud při odstraňování hlavička klíštěte zůstane v kůži, tak ji i s kousadly odstraňte jehlou. Postup je přesně takový, jako když odstraňujete zabodnutou třísku z prstu. Je třeba zajet jehlou pod uvízlou hlavičku. Stiskněte pevně palcem a ukazovákem místo pod zbytkem klíštěte a vyndejte ho, pak místo kousnutí důkladně vydezinfikujte. Po dezinfekci můžete ještě místo kousnutí ošetřit mastí, která obsahuje antibiotika. Nebo je vhodné navštívit lékaře ve zdravotnickém zařízení, který část klíštěte odborně odstraní a postižené místo ošetří. Pokud se ocitneme u lékaře s nějakým zánětlivým onemocněním, je nutné ho upozornit na předešlý nález klíštěte na svém těle.
• klíšťovou encefalitidu
• lymskou boreliózu
• anaplazmózu
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.