Kosti a jejich abnormality

Datum článku: 26. 9. 2013

Každá část našeho těla je velmi důležitá a nemůže naše tělo ani bez jedné z nich fungovat. Abychom se mohli pohybovat, na to potřebujeme mít v pořádku pohybovou soustavu. Jejím základem je kostra, na níž jsou připevněny svaly šlachy a vaziva. Kosti - to je základ pohybové soustavy.

Kosti a jejich abnormality

Aby byly kosti zdravé, je důležité dodat jim správnou stravu a pohyb

Strava by měla být bohatá na vápník a fosfor, nekuřte a nepijte příliš mnoho alkoholu. Nejlepšími zdroji vápníku jsou mléko, mléčné produkty jako jogurt a sýry. Vápník dodají i ryby s jedlými kostmi, např. sardele, konzervovaný losos a sardinky, chléb, cereálie a listová zelenina. Vápník dodají i ryby s jedlými kostmi

S vápníkem spolupracuje při vytváření nové tkáně fosfor

Mnohé potraviny bohaté na vápník obsahují i fosfor, takže když máte dostatek vápníku, je pravděpodobné, že máte i dostatek fosforu. Další důležitý minerál je hořčík, obsažený zejména v celozrnných obilninách, ořechách, luštěninách a zelené listové zelenině.

Sluneční vitamín

Na kvalitní vstřebávání vápníku potřebujeme, vitamín D. Tento vitamín si tělo vyrábí samo, když na jeho kůži svítí slunce. Veškerý vitamín D, který dostaneme navíc, může být uložen v játrech a využit v období, když trávíme více času uvnitř, zejména v zimě. Každodenní krátká přestávka pod širým nebem se postará o dostatek vitaminu D, stačí řekněme 20-30 minut denně. Vitamín však dodají i určité potraviny, jako mastné ryby, máslo, plnotučné mléko, vejce.

Čaj, káva, alkohol a šumivé nápoje urychlují vyplavování vápníku z těla,

takže byste je neměli konzumovat v nadměrném množství. Nepříznivý vliv mají i pšeničné otruby a sůl, takže byste je měli jíst jen umírněně. Kouření také způsobuje snižování hutnosti kostí.

Obsah vápníku v některých potravinách

1 šálek mléka -  290 mg
1 šálek sójového mléka - 280 mg
2/3 šálku jogurtu - 300 mg
5g čedaru - 90 mg
9 g tofu -  304 mg
3 plátky chleba - 100 mg
1 vejce - 90 mg
12 g zelí - 40 mg

Pokud máte silné a zdravé kosti, je menší pravděpodobnost,

že si je při pádu zlomíte. Křehké kosti se zlomí i při slabém nárazu, silná kost vydrží i silnější náraz. Přesto ke zlomeninám často dochází. Při hojení zlomenin je také třeba dbát na kvalitní stravu, protože tehdy tělo potřebuje mnohem více vápníku na zahojení.  Dalším problém jsou abnormality kostí. Kosti, které jsou příliš měkké nebo pod stálým tlakem, se mohou zdeformovat.

Hallux

Je to deformovaná kost na začátku palce, přičemž okolní tkáň je ztluštělá a citlivá. Je to dědičné, ale také způsobené těsnými špičatými botami.

Křivice

Způsobuje ji nedostatek vitamínu D a vápníku. Nemoc se projevuje měknutím kostí, které mají sklon se křivit, lámat a bolet. Řešení je zejména ve stravě a pohybu.

Syndrom krčního žebra

Jde o jedno krční žebro navíc. To někdy tlačí na krční nerv a způsobuje bolesti uvnitř ruky. Někdy je nutné žebro odstranit.
 

Autor: Lenka Kostková