a to by mohlo skončit špatně. Pokud nás něco bolí, není dobré to podceňovat. Pokud se taková bolest spojuje s nějakým onemocněním, poraněním, odezní po přeléčení . Pokud bolest přetrvává déle než měsíc a není na ni pádný důvod, hovoříme o chronické bolesti. Ztrpčuje nám život a dělá problémy. Neumožňuje nám plnohodnotně fungovat. Máme problém ráno vstát z postele, jít ven, pracovat, starat se o domácnost, dokonce máme problém odpočívat. Když člověka něco bolí, veškeré činnosti jdou bokem a jsme zaměstnáváni jen utrpením.
Mnohé omezuje ve výkonu běžných úkonů, znemožňuje pohyb. Takové bolesti bývají jako komplikace při jiných onemocněních - rakovina, cukrovka, poškození míchy a mnohé jiné onemocnění. Význam takové bolesti není zcela jasný. Neuropatická bolest vzniká po poškození periferní části (např. nervy na rukou a nohou ,) nebo centrální části ( mozek , mícha ) nervového systému nebo obou. Pokud tyto bolesti dávají signály do mozku dlouhodobě, vzniká trvalé podráždění a následné zkreslené vnímání. Bolestivý se může stát i obyčejný dotek. Roli zde hraje psychika, stres, práh - tolerance bolesti. S tímto vším jsou následně spojeny stavy jako smutek, deprese.
Je třeba ji brát komplexně a nejdůležitější je správné stanovení diagnózy a následné léčby. Léky potřebují určitou dobu, než začnou účinkovat a pacient musí být informován. Zpravidla se používají antidepresiva, opioidy , analgetika. Záleží i na psychickém stavu pacienta.
Podle zdravotního stavu stanovit plán cvičení a zabránit tuhnutí svalstva. Na zlepšení nálady jsou vhodné procházky, návštěva kulturních akcí, divadla, kina, setkávat se s přáteli. Jednoduše je třeba žít a nedovolit bolesti, aby ovládala náš život. Smích a dobrá nálada jsou vzácný lék, který pomáhá překonat i ty největší bolesti, problémy a trápení.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.