Chřipka často začíná zimnicí, bolestmi hlavy, teplota stoupá na 39 - 40 ° C. Nemocný má bolesti svalů a kloubů, suchý, dráždivý kašel, rýmu, pocit sucha a škrábání v krku. Ke klinickým příznakům dochází za 1 až 3 dny od infikování se. Pokud nevzniknou komplikace, příznaky po 3-5 dnech odezní. K úplnému uzdravení obvykle dojde do 2-4 týdnů od prvních příznaků.
Pro většinu lidí je virus chřipky pouze nepříjemná zkušenost, ale v některých případech může mít vážný průběh. Nejčastější komplikace chřipky je zánět průdušek, zánět středního ucha, dutin a zánět plic. Komplikace často vyžadují hospitalizaci v nemocnici a u vysoce rizikových osob (starých lidí a lidí trpících na chronická onemocnění, hlavně těch, kteří mají problémy se srdcem) mohou způsobit až ohrožení života.
Lékař obvykle určuje diagnózu na základě klinických příznaků. Je náročné rozlišit chřipku od jiných respiračních infekcí. Během epidemie 60 - 70% pacientů s jasnými příznaky chřipce podobného onemocnění má vlastně chřipku, zůstatek může trpět na jinou virovou infekci. Potvrdit virus chřipky nebo bílkovinu viru umožňují laboratorní testy z výtěru krku nebo nosu. Také je možné dokázat vzestup protilátky v krvi. Laboratorní testy se však nedělají u každého onemocnění.
Virus chřipky se šíří především vzduchem. Nemocný člověk vylučuje velké množství viru z dýchacích cest zejména v prvních dvou dnech onemocnění. Velké množství viru vylučovaného dýchacími cestami nemocného a malá dávka virů potřebná k vyvolání infekce jsou jednou z příčin rapidního šíření chřipky.
Z hlediska získání chřipkové infekce jsou rizikovou skupinou osoby se sníženou imunitou a děti předškolního věku. Z hlediska závažnosti průběhu onemocnění jsou to osoby s různými chronickými onemocněními, např. kardiovaskulárního systému, metabolickými onemocněními a chronickými onemocněními dýchacích cest. Co se týče možných komplikací chřipky, další rizikovou skupinou je starší populace.
Léčba chřipky je v kompetenci praktických lékařů. Onemocnění by se ale v žádném případě nemělo přechodit, nemocní by se měli léčit. Z hlediska dalšího šíření infekce je velmi důležité, aby nemocní omezili na nejnižší míru kontakt s ostatními lidmi během trvání příznaků onemocnění, i když jsou tyto příznaky lehké. Důležitý je zvýšený příjem tekutin, vitaminů, podávání antipyretik a samozřejmě klid na lůžku! Vitaminové přípravky tvoří spíše vhodný doplněk při léčbě chřipky, nelze je označit za lék, ale jejich příjem organismu rozhodně prospěje. Současně však platí, že vůbec nejlepším a nejpřirozenějším zdrojem vitamínů je pestrá strava s dostatkem ovoce a zeleniny. V průběhu chřipky je na místě užívat hlavně vitamin C.
V žádném případě by se onemocnění nemělo podceňovat a mělo by se vyležet. V důsledku toho, že virus chřipky naruší a oslabí sliznici dýchacích cest, může dojít ke komplikacím a to zejména virovému zápalu plic a také k druhotné infekci bakteriemi a vzniku hnisavého zánětu středního ucha, nosních a čelních dutin, nosu, průdušek a zánětu plic.
Prevence vzniku a šíření chřipky a chřipce podobných onemocnění se zaměřuje na zabránění přenosu virů z nemocného na zdravého člověka, ale i na posílení celkové odolnosti organismu a také specifické odolnosti proti chřipce. Základem stále zůstává, že zdravý a otužilý organismus má větší šanci ubránit se před infekcí než organismus oslabený. Je proto třeba udržovat se stále v dobré fyzické kondici zejména správnou životosprávou, dopřát si dostatečnou pohybovou aktivitu (každodenní pobyt na čerstvém vzduchu, cvičení) a otužování organismu. Dále je to (zejména v chladném období) vhodné oblékání, které může zabránit podchlazení. Jelikož se chřipka přenáší vzduchem, důležité je časté účinné větrání místností zejména ve školách, školkách a úklid navlhko. V době epidemie chřipky je rozumné vyhýbat se akcím, kde je velká koncentrace lidí (kina, divadla, diskotéky apod.). Ti, co na chřipku onemocněli by v žádném případě neměli onemocnění podceňovat. Neměli by onemocnění přechodit, měli by se léčit. Z hlediska dalšího šíření infekce je velmi důležité, aby omezili na nejnižší míru kontakt s ostatními lidmi během trvání příznaků onemocnění, i když jsou tyto příznaky lehké. Nemocní by měli používat papírové kapesníky jednorázově, po použití je zahodit a umýt si ruce. Nejefektivnější ochranou před chřipkou je však očkování.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.