Jak bojovat se zákeřným pneumokokem?

Datum článku: 21. 5. 2013

Proti nevinnému zabijákovi existuje očkování. Pneumokokům se říká i " nevinné "bakterie, které mohou zabíjet. Zatímco někdo s nimi dokáže žít v míru a klidu, malému dítěti nebo starému oslabenému člověku mohou způsobit smrt. Způsobují běžné nemoci jako záněty středního ucha, dutin či průdušek, ale i zákeřné záněty plic, mozkových blan a otravy krve.

Jak bojovat se zákeřným pneumokokem?


Pneumokoky patří mezi bakterie, které běžně osidlují dýchací cesty člověka

Některým lidem tito mikroskopičtí vetřelci nezpůsobují prakticky žádné problémy, přestože se u nich dají dokázat výtěrem z nosohltanu. Organismus těchto "bezpříznakových nosičů" se naučil žít s pneumokoky v rovnováze, neví se proč. Jejich počet stoupá ve školách (až 30 procent dětí je nosičem pneumokoků), hromadných ubytovnách a podobně. Mnohem horší je však odvrácená tvář pneumokokových infekcí - závažné záněty plic, mozkových blan, otrava krve. Ty jsou potenciálně smrtelné nebo se jejich překonání může skončit dlouhodobým zdravotním postižením. Pneumokok je navíc nejčastějším původcem akutního zánětu středního ucha u dětí a příčinou těžkých zánětů s komplikacemi, protože některé typy této bakterie jsou odolné proti antibiotikům.


Rezistence na antibiotika, která potom nezabírají, je typickou vlastností  pneumokoků.


Až jedna třetina jeho kmenů je odolná proti základním antibiotikům. Pneumokok je ve většině případů důvod, proč dětský lékař malému pacientovi antibiotika vůbec předepisuje, je totiž hlavním bakteriálním původcem infekcí horních cest dýchacích. Nejohroženější skupinou jsou nejen děti do dvou let, ale i lidé po šedesátce-zejména, pokud jsou oslabení a trpí různými chronickými chorobami. Pneumokokové infekce patří mezi komplikace chřipky. Toto virové onemocnění tělo oslabí a následně bakterie využijí jeho vyčerpanosti, aby pronikly do organismu a rozmnožili se tam. Původ život ohrožujícího zápalu plic, kterému "otevřela cestu" chřipka, je velmi často v pneumokocích. Když byly analyzovány vzorky plic vojáků, kteří zemřeli na španělskou chřipku, zjistilo se, že ve 30 procentech šlo právě o pneumokokový zápal plic.


Na trhu je několik očkovacích látek


V současnosti už proti více agresivním kmenům pneumokoků existuje očkování, na trhu je dokonce více druhů očkovacích látek vhodných pro různé skupiny lidí. Očkovat proti pneumokokům je na rozdíl od chřipky možné kdykoliv v roce. Velkým přelomem bylo, když přišla vakcína Prevenar 13. Tato vakcína zahrnuje ochranu před 13 agresivními kmeny pneumokoků, je účinná pro děti již od dvou měsíců věku a zaručuje ochranu před pneumokoky na celý život. Očkování proti pneumokokům zároveň znamená méně předepisování antibiotik, a to pomáhá řešit problém odolnosti této bakterie proti antibiotikům.


Očkování vnoučat chrání i prarodiče


Mimochodem, z toho, že děti jsou odolné proti pneumokokovým infekcím, a tedy je ani nepřenášejí, mají užitek i jejich rodiče a prarodiče. Jsou méně vystaveni riziku nákazy. Říká se tomu nepřímá imunita-lidé, kteří nebyli očkování, profitují z toho, že děti v jejich okolí očkovány jsou. A může to být i naopak-očkovaní prarodiče nepřímo chrání svá vnoučata.


Očkovací látky proti pneumokokům


Synflorix: zaručuje doživotní ochranu proti 10 kmenům pneumokoků.
Prevenar 13: další generace vakcíny Prevenar určená na aktivní imunizaci dětí od 6 týdnů do 5 let života, zaručuje doživotní ochranu proti 13 kmenům pneumokoků.
Pneumo 23: zaručuje ochranu proti 23 kmenům pneumokoků na 3-5 let (pak je třeba přeočkování), není účinná pro děti do 2 let a poměrně málo účinná je pro děti do 5 let věku.  Doporučuje se především oslabeným dospělým a starším lidem (zejména nad 60 let věku), zejména v kombinaci s očkováním proti chřipce.

Autor: Lenka Kostková