Vědci se podle nedávných průzkumů veřejného mínění starají o bezpečnost elektronických cigaret, obsahujících nikotin. Zjistili, že toto kouření také způsobuje vyšší riziko onemocnění srdce, vyššího krevního tlaku a srdečního tepu. Vědci také zjistili, že inhalací nikotinu dochází k oslabení síly cév a k vyššímu výskytu infarktu myokardu.
Zatímco někteří odborníci stále říkají, že "kouření" nebo-li vapování elektronických cigaret je mnohem zdravější, než kouření tabákových cigaret, zjištění vědců potvrdila, že i ty elektronické mají svá rizika. Švédští vědci varují před návaly, ale také pasivní inhalací, která může způsobit trvalé poškození krevního řečiště. Riziko poškození srdečního svalu se zvyšuje. Stav je spojen s vysokým krevním tlakem, onemocněním koronárních cév, mrtvicí, srdečním selháním a fibrilací síní. Počet vapujících se v posledních letech dramaticky zvýšil a vaporizéry byly na trh uvedeny jako téměř neškodné.
Bezpečnost elektronických cigaret je však stále v diskusi v odborných kruzích a rostoucí počet důkazů naznačuje řadu nepříznivých účinků na zdraví. Dobrovolníci, kteří byli vystaveni elektronickým cigaretám s obsahem nikotinu, měli zvýšenou srdeční frekvenci a krevní tlak. Vědci provedli zkoumání na 15 mladých a zdravých dobrovolnících ve věku 26 let a více. Všichni byli příležitostní kuřáci, kteří kouřili maximálně deset cigaret měsíčně a předtím nepoužívali e-cigarety. Jejich úkolem bylo kouřit e-cigarety s nikotinem jeden den po dobu 30 minut a druhý den klasické cigarety s nikotinem. Vědci okamžitě změřili krevní tlak, srdeční frekvenci a arteriální tuhost, poté zkoušeli měření za dvě a čtyři hodiny a našli okamžité ztuhnutí plazmy. Tento stav byl dočasný, ale po kouření klasických cigaret byly prokázány stejné dočasné účinky na sílu tepen. Chronické vystavení aktivnímu i pasivnímu kouření cigaret způsobuje trvalé zvýšení tuhosti tepen. Vědci doporučují opatrnost vůči elektronickým cigaretám. Kouření e-cigaret mělo být s vědomím, že není bez rizika.
Pokud se snaží kuřáci e-cigaret porazit svou závislost, obvykle volí náplně s velmi nízkým nebo žádným nikotinem. Arteriální ztuhlost se ale týká i jiných stimulantů, jakými jsou například kofeinové nápoje nebo sledování strašidelných filmů.
Další studie porovnávala 23 kuřáků s cigaretami s 19 lidmi, kteří nikdy nekouřili tabák nebo elektronické cigarety. Všichni účastníci byli ve věku od 21 do 45 let. Také v této studii vědci potvrdili rostoucí riziko kardiovaskulárních onemocnění. Nikotin, který je hlavní bioaktivní složkou v kapalině elektronických cigaret, může mít trvalé nežádoucí účinky, které vedou ke zvýšení kardiovaskulárních onemocnění. Podle vědců by měl být nikotin zkoumán v tekutinách s elektronickými cigaretami.
E-cigarety se staly velice oblíbenými, protože neobsahují nebezpečný kouř, skládající se z dehtu a oxidu uhelnatého, které jsou v tabákových cigaretách. Ale zatímco e-cigarety se staly populárním prostředkem pro kouření cigaret, jejich nevýhodou je, že obsahují také nikotin, ale i další chemikálie. Vapování může být užitečné v krátkodobém horizontu jako šidítko, když chceme přestat kouřit, ale přejít z jednoho zlozvyku na druhý, to vůbec není dobrá volba. Navíc, ne všechna zdravotní rizika byla dosud odhalena.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.