Zánět, suchá pokožka a svědění. Atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění. Většinou se váže na rodinnou anamnézu a trápí častěji malé děti, než dospělé.
Ekzém, astma i alergickou rýmu řadíme mezi takzvaná atopická onemocnění. Jejich společným znakem je zvýšená citlivost kůže a sliznic na látky, které se běžně vyskytují v prostředí. Do těla se dostanou dýchacími cestami nebo trávicím ústrojím. A právě zde se u pacienta, atopika, setkají s imunitním systémem, který reaguje intenzivněji a nevyváženě. V případě atopického ekzému se to projeví na kůži. Její přirozená ochranná bariéra je totiž narušena. Svědění a zánět trápí průměrně 30% dětí a 3-5% dospělých.
Velkou nevýhodou atopického ekzému je, že jde o chronický problém. Rozestupy mezi jednotlivým fázemi jsou velmi individuální. Svědění a zánět se mohou objevit po dlouhém období klidu. Diagnózu stanoví odborník nejen z vyšetření kůže, ale také z rodinné a osobní anamnézy. Nevyužívá se žádný další speciální test. Podle kožních lékařů je nejdůležitější správná a včasná diagnostika i zahájení komplexní léčby.
Mnozí lidé mají tendenci promašťovat suchou pokožku rozličnými oleji. Není to nejlepší nápad. Na čisté, koncentrované oleje raději zapomeňte. Suchá, atopická pokožka spíše ocení takzvané emoliencia. Jde o krémy nebo mastičky, které obsahují hydratační látky, určené ke zvlhčení a promaštění kůže s ekzémem. Mohou být mastnější, tehdy jde většinou o vodu v oleji, nebo hydratační, kde se jedná o olej ve vodě. Emoliencia můžete aplikovat i několikrát za den. Klidně tak často, aby zůstala pokožka vláčná. Vhodnější jsou přípravky s mírně kyselým pH nebo s ureou. Na začátku léčby si můžete emoliencii ošetřit kůži 5-10 x denně. Účinek se obvykle dostaví po čtyřech až šesti týdnech. Pak stačí používat zvláčňující prostředky ráno a večer.
Pokud se však atopický ekzém nachází ve fázi akutního vzplanutí, musíte na postižená místa použít lokální kortikosteroidy. Jejich výhoda je, že účinkují rychle, působí protizánětlivě i proti svědění. Hormonální přípravky se využívají pouze krátkodobě k překonání kritického období. Pokud pacient dodrží rady lékaře, nemusí se obávat nežádoucích účinků hormonálních léků. Jakmile se onemocnění zlepší, vysadí se a pacient se vrátí ke zvlhčovacím krémům, případně pokračuje aplikací takzvaných imunomodulátorů.
Obecně jsou přijatelnější jemné, neparfémované přípravky. Atopici by se měli vyhnout všem silně odmašťujícím a mechanicky drsným procedurám. Do této kategorie patří například chemický nebo mechanický peeling. Vhodná jsou zejména ošetření, při kterých se výrazně hydratuje kůže. V případě domácí péče i make-upu by ženy měly raději sáhnout po kosmetice, i dekorativní, určené na suchou, citlivou, atopickou pokožku.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.