Cukrovka komplikuje život, ale dá se s ní žít

Datum článku: 10. 2. 2014

Cukrovka je jedna z nejzávažnějších civilizačních chorob, ale dá se s ní žít při správném životním stylu. Její největší hrozba je v tom, že je těžké ji odhalit včas. Když vám diagnostikují cukrovku, můžete být ve stadiu, které vám dost zkomplikuje život, ba až ohrozí.

Cukrovka komplikuje život, ale dá se s ní žít

Jak ji rozeznat

Při prvním typu cukrovky jde o totální nedostatek inzulínu v organismu. Může to tak být od narození, může to být následek nemoci, protože i tento typ cukrovky se může získat i v průběhu života. Člověk začne nápadně hubnout, jeho tělo touží po cukru, i když ho má v těle vysokou hladinu. Ale slinivka v tomto 1. typu neprodukuje inzulín, který by umožnil vstup glukózy do buněk a její přeměnu na energii. Tento typ cukrovky se vyskytuje často v mladém věku. U 2. typu cukrovky nejsou pro změnu tkáně citlivé na inzulín, a pokud má člověk tento typ onemocnění, je buď starší, nebo obézní. Obezita je jedním z příznaků onemocnění 2. typu.

Odhalit včas

Na cukrovce 2. typu je mimo jiné to zákeřné, že bývá nemocí dědičnou. Pozor by si měli dávat zejména ti, kteří ji už v rodině mají. Pokud mají cukrovku 2. typu oba rodiče, jejich dítě ji bude mít v budoucnosti téměř na 100 %! Pokud mají cukrovku 1. typu, jejich dítě může být zcela zdravé. Pokud jste se nyní vyděsili a jdete hned na odběr  krve, ještě nemusí být vyhráno. Ani krevní testy nalačno nemusí nic odhalit. Spolehlivý je tzv. orální glukózový test, který se provádí přímo v laboratoři, kde několik hodin popíjíte glukózový roztok, a přístroje sledují vývoj křivky glykémie. Nalačno má totiž glykemii v pořádku mnoho lidí, u kterých postupem času křivka míří vzhůru a signalizuje onemocnění cukrovkou. A to vyšetření krve nalačno nikdy neukáže.

Prevence

Není nad preventivní opatření. Určitě je lepší dbát, abyste nemoc vůbec nedostali, než se pak pokoušet ji držet pod kontrolou. Základem prevence cukrovky je v podstatě zdravý životní styl. Dostatek pohybu, správné jídlo rozložené do celého dne, hodně relaxace, málo stresu. Jelikož v dnešní civilizované době lidé k mnoha z tohoto nemají čas, stala se cukrovka jednou z nejrozšířenějších civilizačních chorob.

Dieta

Pokud už jste měli tu smůlu a zařadili se mezi pacienty s cukrovkou, musíte dodržovat určité stravovací omezení a doporučení. Do vašeho jídelníčku je třeba zařadit především pravidelnost, aby nedocházelo k výkyvům hladiny cukru v krvi. Důležité je soustředit se na polysacharidy a potraviny s dostatkem vlákniny. Je třeba se vyhýbat konzumaci jednoduchých cukrů, i výkyvů v konzumaci ovoce. Diabetik by si měl odvykat od sladké chuti, proto se nedoporučuje nahrazovat cukr umělými sladidly nebo DIA výrobky. Důležité je také sledovat příjem bílkovin, ze kterých si tělo, i když složitými procesy, ale přece, dokáže vyprodukovat glukózu. Diabetici musí potraviny vážit, kontrolovat si příjem tuků a dávat přednost tukům rostlinným. Každý individuální pacient totiž potřebuje přesně určené množství sacharidů v dietě. To získá od svého dietologa, který mu ho upraví s ohledem na aktuální zdravotní stav, fyzickou námahu apod. Když vše důkladně dodržujete, máte vyhráno.

Diabetik vždy zůstává diabetikem

Pokud se cítíte dobře, to neznamená, že jste se uzdravili. Jakýkoliv návrat ke starým zvykům může váš zdravotní stav zhoršit. Ti, co jsou na začátku obézní, pomocí upraveného jídelníčku určitě časem zhubnou. Je to však pomalý proces, proto musíte být trpěliví. A zejména: nikdy nesmíte zapomínat na nejzákladnější pravidlo, a to je pravidelnost!  V pohybu, jídle, odpočinku. A všichni obézní by se měli začít chovat jako diabetici, aby se jimi skutečně v budoucnu nestali.

Autor: Martina Dvořáková